Հայկական արտահանման կառուցվածքը թույլ դիվերսիֆիկացված է և վերջին մի քանի տարիների ընթացքում գրեթե չի փոխվել, թեև աճի որոշակի միտում է ունեցել: Այդ մասին հոկտեմբերի 10-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը: Նրա խոսքով, թոփ-25 ապրանքներին բաժին է ընկնում ողջ արտահանման նոմենկլատուրայի 88 տոկոսը: «Դա խոսում է այն մասին, որ այլ մթերքներ արտահանողները հեռու են մնում արտաքին շուկաներ դուրս գալու հնարավորությունից»,- ասել է նա:
Այսպես, պղնձի արտահանումը, որն առաջատար է արտահանման ցուցակում, 2011-ին կազմել է 260 մլն դոլար 2008-ի 101 մլն դոլար ցուցանիշի փոխարեն, այնուհետև գալիս են ալկոհոլային խմիչքները, ֆերոմոլիբդենը, գյուղատնտեսական արտահանման աճը հասել է 12 մլն դոլարի նախկին 6 միլիոնի փոխարեն, կտրուկ կրճատվել է ցեմենտի արտահանումը` 38 մլն դոլարից մինչև 6 մլն դոլար 2011-ին: «Դա կապված է նրա հետ, որ հայկական ցեմենտն առաքվում է Վրաստանի շուկա, այժմ նրանք ունեն ցեմենտի արտադրության սեփական գործարանը»,- ասել է նա:
Մակարյանը բացատրել է իրերի նման դրությունը նրանով, որ արտադրողները հաճախ բավականաչափ տեղեկատվություն չունեն արտաքին շուկաների մասին, այն չեն կարող ներկայացնել նաև պետական մարմինները, չգիտեն ԵՄ պահանջները և չափանիշները, բացակայում են հավատարմագրված միջազգային լաբորատորիաները, խնդիրներ կան ճիշտ փաթեթավորման, ապրանքի պիտակավորման հետ, ինչպես նաև առկա է բրենդինգի խնդիր:
Ինչ վերաբերվում է ներկրմանը, ապա, նրա խոսքով, թոփ-25 ապրանքների դինամիկան վերջին տարիներին չի փոխվել: Այսպես, այդ ցուցակի մեջ մտնում են նավթամթերքը, գազը, ալմաստը, դեղերը, էլեկտրական սարքավորումները, սուրճը, տարբեր ըմպելիքները և այլն: Հայաստանում շուկան խիստ մենաշնորհացված է և բարձր են արգելապատնեշները նոր խաղացողների համար: «Հաճախ բիզնեսը պայմանավորվում է այն մասին, թե ինչպիսի արտադրանք ներմուծել կամ տոկոսային ինչ հարաբերակցությամբ ներկրել նույն արտադրանքը, ինչպես նաև աջակցության համար դիմում է «վերևներին», որի արդյունքում մենք գործ ունենք բիզնեսի վերացման հետ»,- ասել է նա:
Դրա հետ կապված մասնագետը հավելել է, որ երկրի իշխանությունները պետք է մտածեն այն մասին, թե ինչպես խթանեն արտահանումը, քանի որ դա «հարգի» է, պահանջում է ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներմուծում, որի արդյունքում ավելանում է ապրանքների որակը, առաջանում է աշխատողների բարձր մոտիվացիա և մեծ հնարավորություններ` ներքին շուկայում տեղ զբաղեցնելու համար:

10 Октябрь 2012 - 10:47 AMT
Структура армянского экспорта слабо диверсифицирована и за последние несколько лет практически не изменилась, хотя претерпела некоторую тенденцию рост. Об этом 10 октября на пресс-конференции в Ереване сообщил председатель Республиканского союза работодателей Гагик Макарян. По его словам, на топ-25 товаров приходится 88% всей экспортной номенклатуры. «Это говорит о том, что экспортеры иных продуктов остаются в стороне от возможности выхода на внешние рынки», – подчеркнул он.
Так, экспорт меди, которая лидирует в экспортном списке, в 2011 году составил 260 млн долларов против показателя в 101 млн долларов в 2008 году, затем идут алкогольные напитки, ферромолибден, рост экспорта сельхозтоваров достиг 12 млн долларов против прежних 6 млн долларов, резко сократился экспорт цемента – с 38 млн долларов до 6 млн долларов в 2011 году. «Это связано с тем, что армянский цемент поставлялся на рынок Грузии, сейчас же у них свой завод по производству цемента», – сказал он.
Гагик Макарян пояснил такое положение дел тем, что производители зачастую не владеют достаточной информацией о внешних рынках, ею не могут представить и сами госорганы, не знают требования и стандарты ЕС, отсутствуют аккредитованные международные лаборатории, есть проблемы с правильной упаковкой, маркировкой товара, а также есть проблема брендинга, документацией и иными процедурами.
Что же касается импорта, то, по его словам, динамика топ-25 товаров за последние годы также не изменилась.
Так, в этот список входят нефтепродукты, газ, алмазы, медикаменты, электрические устройства, кофе, разные напитки и другое. В Армении рынок сильно монополизирован и высоки барьеры вступления новых игроков.
«Зачастую бизнес договаривается о том, какую продукцию импортировать либо в каком процентном соотношении импортировать одну и ту же продукцию, а также обращается за поддержкой к «верхам», в результате чего мы имеем дело с его ликвидацией», – подчеркнул он.
В связи с этим специалист добавил, что власти страны должны подумать о том, как стимулировать экспорт, поскольку это «престижно», требует внедрения современных технологий, в результате чего повышается качество товаров, появляется высокая мотивация работников и большие возможности занять свое место на внешнем рынке.