12 Հոկտեմբեր 2012 - 09:49 AMT
ՀՀ-ն և ՌԴ-ն ստորագրել են երկարաժամկետ պայմանագիր տնտեսության բոլոր ոլորտներում համագործակցության մասին
Տնտեսական հարցերով հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի 14-րդ նիստի արդյունքներով, որը տեղի է ունեցել Երևանում հոկտեմբերի 12-ին, Հայաստանը և Ռուսաստանը ստորագրել են երկու փաստաթուղթ` հանձնաժողովի նիստի արձանագրությունը և մինչև 2020-ը տնտեսության ոլորտում երկարաժամկետ համագործակցության ծրագիրը: Հայաստանի կողմից փաստաթղթերը ստորագրել է ՀՀ վարչապետ, հայկական կողմի համանախագահ Տիգրան Սարգսյանը, իսկ ռուսական կողմից` ռուսական կողմի համանախագահ, ՌԴ տրանսպորտի նախարար Մաքսիմ Սոկոլովը:
Ինչպես պարզաբանել է Հայաստանի վարչապետը փաստաթղթի ստորագրումից հետո, երկարաժամկետ ծրագիրը ներառում է տնտեսության գրեթե բոլոր ոլորտները, դրանում արձանագրված են հարցեր, որոնք փոխշահավետ հետաքրքրություն են ներկայացնում, ինչպես նաև ռազմավարությունը և դրա իրագործման միջոցառումները` դրված նպատակներին հասնելու համար: «Դա բավական համալիր ծրագիր է, որի վրա երկար ժամանակ աշխատել են ՀՀ և ՌԴ աշխատանքային խմբերը, և այսօր բոլոր կետերը քննարկվել և ներառվել դրա մեջ»,- հավելել է նա:
Նիստում քննարկվել են երկկողմ հարաբերությունների արդի հարցեր առանց բացառության բոլոր ոլորտներում:
Հոկտեմբերի 13-ին Երևանում կկայանա նաև հայ-ռուսական երկրորդ տարածաշրջանային համաժողովը: Համաժողովին մասնակցելու ցանկություն են հայտնել ՌԴ 16 շրջանային պատվիրակություններ նահանգապետերի, տարբեր գերատեսչությունների ղեկավարների գլխավորությամբ: Այդ համաժողովի բոլոր մասնակիցները կայցելեն Հայաստանի մարզեր, որպեսզի տեղում ծանոթանան առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնման հնարավորությունների հետ: Իսկ հոկտեմբերի 15-21-ին Հայաստանում տեղի կունենան Ռուսաց լեզվի օրեր:

По итогам 14-ого заседания армяно-российской межправительственной комиссии по экономическим вопросам, которое прошло в Ереване 12 октября, Армения и Россия подписали два документа – протокол заседания Комиссии и Программу долгосрочного сотрудничества в экономической сфере до 2020 года. Со стороны Армении документы подписал премьер-министр РА, сопредседатель армянской стороны Комиссии Тигран Саркисян, а с российской стороны – сопредседатель российской стороны, министр транспорта РФ Максим Соколов.
Как пояснил премьер Армении после подписания документов, долгосрочная программа включает в себя практически все сферы экономики, в ней зафиксированы вопросы, представляющие взаимовыгодный интерес, а также стратегию и мероприятия по ее реализации на пути достижения намеченных целей. «Это достаточно комплексная программа, над которой длительное время работали рабочие группы РА и РФ, и сегодня все пункты обсуждены и включены в нее», – добавил он.
На заседании были обсуждены актуальные вопросы двусторонних отношений во всех сферах без исключения, в том числе в экономике, культуре, военно-техническом сотрудничестве.
13 октября в Ереване также состоится Второй региональный армяно-российский форум.
Желание участвовать в форуме уже заявили 16 региональных делегаций РФ во главе с губернаторами, руководителями разных ведомств. Все участники этого форума посетят области Армении, чтобы на месте ознакомиться с возможностями расширения торгово-экономических связей. А с 15 по 21 октября в Армении пройдут Дни русского слова.