Երևանում բացվել է Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի համագումարը, որին մասնակցում են 17 երկրների 147 ներկայացուցիչներ: Համագումարի բացմանը ներկա են եղել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն:
Համագումարի ժամանակ կայացած քվեարկության արդյունքում Ռուսաստանի Հայերի միության ղեկավար Արա Աբրահամյանը միաձայն վերընտրվել է Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի նախագահի պաշտոնում:
Ելույթ ունենալով համագումարում` Աբրահամյանը հայտարարել է, որ կոնգրեսն ամեն ինչ կանի, որպեսզի Հայաստանի և սփյուռքի միջև կապերը, ինչպես նաև հենց սփյուռքում հարաբերությունները միշտ գտնվեն պատշաճ մակարդակում. «Որպեսզի յուրաքանչյուր հայ թեկուզ տարին մեկ անգամ մեկնի հայրենիք, որպեսզի սփյուռքի յուրաքանչյուր հայ գործարար Հայաստանում ունենա ներկայացուցիչներ»:

В Ереване открылся съезд Всемирного армянского конгресса, в котором участвуют 147 представителей из 17 стран. На открытии съезда присутствовали президент Армении Серж Саргсян и Католикос Всех Армян Гарегин Второй.
В результате состоявшегося в ходе съезда голосования глава Союза армян России Ара Абрамян единогласно переизбран президентом Всемирного армянского конгресса.
Выступая на съезде, Ара Абрамян заявил, что ВАК сделает все, что отношения между Арменией и Диаспорой, как и отношения в самой Диаспоре всегда находились на должном уровне: «Чтобы каждый армянин хоть раз в год приезжал на свою Родину, чтобы каждый армянский бизнесмен из Диаспоры имел представителей в Армении».