15 Հոկտեմբեր 2012 - 10:37 AMT
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը կատարել է հերթական ուսումնասիրությունը պետական գնումների շրջանակում՝ այս անգամ սոցիալական հաստատություններում: Ինչպես հոկտեմբերի 15-ին ՏՄՊՊՀ նիստում հայտարարել է հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը, պետգնումների ոլորտում մեծ խախտումներ են հայտնաբերվել, որոնք մեծ վնաս են հասցրել երկրի բյուջեին: «Այսուհետ, մենք չենք սահմանափակվի միայն անբարեխիղճ տնտեսվարողներին պատժելով, կկազմենք «սև ցուցակ» որպեսզի նրանք չկարողանան մասնակցել պետգնումների մրցույթներին»,-ասել է նա:
Ընդհանուր առմամբ հանրապետության տարածքում գործող 18 հաստատությունների կողմից վերոնշյալ ապրանքների գնման նպատակով հայտարարվել է շուրջ 100 մրցույթ:
Կատարված հետազոտությունների արդյունքում պարզվեց, որ մրցույթներում հաղթած տնտեսվարողները փաստում են, որ որոշ մանկատներ ու ծեռանոցներ սնունդը ձեռք են բերել շուկայականից մինչև 200 տոկոս թանկ գնով: Արձանագրվել են նաև այնպիսի դեպքեր, երբ նույն ընկերությունը մի մրցույթում հաղթել է և կարտոֆիլը մատակարարել 300 դրամով, իսկ հենց նույն ընթացքում տեղի ունեցած մեկ այլ մրցույթում պարտվել է՝ նույն կարտոֆիլի համար առաջարկելով 70%-ով ավելի բարձր գին՝ 500 դրամ: Արդյունքում վերջին մրցույթում հաղթող է ճանաչվել այդ ընկերության հետ փոխկապակցված մեկ այլ ընկերություն՝ կարտոֆիլը մատակարարելով իր համար բավական շահավետ՝ 320 դրամ արժեքով:
ՏՄՊՊՀ-ի նախնական ուսումնասիրության արդյունքներով պարզ է դառնում, որ մատակարար հանդիսացող մի քանի ընկերություններ պետգնումների շրջանակում նախապես միմյանց հետ համաձայեցրել են, թե տվյալ մրցույթում ինչ գին պետք է առաջարկեն: Ըստ էության շուկան բաժանելով միմյանց միջև՝ նրանք հաջորդաբար հաղթելով են տարբեր մրցույթներում:
Մատակարար ընկերությունների և սոցհաստատությունների նման վարքագծի հետևանքով սամանափակվել է մրցակցությունը, ապրանքները մատակարարվել են դրանց շուկայական գներից բարձր գներով և արդյունքում տեղի է ունեցել պետական բյուջեից հատկացվող միջոցների ոչ արդյունավետ օգտագործում:
Հարուցված վարույթի շրջանակներում Հանձնաժողովը առաջիկայում կհրապարակի ինչպես օրինախախտ ընկերությունների անվանումները, այնպես էլ կիրառվող պատասխանատվության միջոցը:

15 Октябрь 2012 - 09:38 AMT
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции провела исследование в соцучреждениях, действующих при министерстве труда и социальных вопросов, в частности, в 8 детских приютах и 3 домах для престарелых. Как сообщил 15 октября на заседании ГКЗЭК глава структуры Артак Шабоян, в сфере госзакупок выявлены большие нарушения, которые наносит ущерб госбюджету страны. «Отныне мы не ограничимся только наказанием недобросовестных хозсубъектов, будет составлены «черный список», чтобы они не могли больше участвовать в конкурсах по госзакупкам», – подчеркнул он.
В целом было исследовано 18 учреждений по всей республике, со стороны которых было объявлено порядка 100 конкурсов.
По итогам проведенных исследований выяснилось, что хозсубъекты, выигравшие конкурс на поставку продуктов питания и хозтоваров, завышали рыночную цену вплоть до 200%. Так, например, 1 кг свеклы поставлялся по 300 драмов, в то время как рыночная стоимость составляла порядка 100 драмов, картофель поставлялся по 300 драмов, иногда и за 500 драмов.
Более того, сотрудники Антимонопольного органа выяснили, что между хозсубъектами действовали и сговоры – ценовые и неценовые, о чем свидетельствуют записи в счет-фактурах: одинаковая предлагаемая цена, подпись и даже опечатки в документах.
В отношении недобросовестных хозсубъектов возбуждено административное производство, а сумма ущерба, нанесенного госбюджету, будет установлена.