15 Հոկտեմբեր 2012 - 12:04 AMT
ՀՀ Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար, Հայաստան-Իրան պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Գալուստ Սահակյանը հոկտեմբերի 15-ին հանդիպեց Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մոհամմադ Ռեիսիի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԺ-ի Հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Ողջունելով դեսպանին՝ Գալուստ Սահակյանը հավաստիացրեց, որ ինչպես Իրանի նախորդ դեսպանները, պարոն Ռեիսին նույնպես ջերմության պակաս չի զգա Հայաստանում: Երկու հարեւան երկրների ու ժողովուրդների միջեւ հազարամյակների ընթացքում ձեւավորված ամուր կապերն ու պատմական-մշակութային ընդհանրություններն իրական հիմք ու խթան են քաղաքական, տնտեսական ու մշակութային հարաբերությունները էլ ավելի զարգացնելու համար: Երկու երկրների փոխգործակցությունը տարբեր ոլորտներում թեեւ տարեցտարի ավելի ու ավելի է ամրապնդվում ու զարգանում, բայց հարաբերությունների ակտիվացման հնարավորությունները շատ ավելի մեծ են ու հեռանկարային, եւ երկուստեք պետք է ամեն ինչ անել՝ դրանք կյանքի կոչելու համար:
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը տեղեկացրեց, որ տարիներ շարունակ ինքը ղեկավարում է Հայաստան-Իրան բարեկամական խումբը, քաջատեղյակ է երկու երկրների քաղաքական ու տնտեսական հիմնախնդիրներին եւ միշտ կողմ է եղել ու ամեն ինչ արել՝ ամրապնդելու կառուցողական ու փոխշահավետ համագործակցությունը: Նա կարեւորեց խորհրդարանական ու ժողովրդական դիվանագիտության դերը երկու երկրների արդյունավետ ու կայուն հարաբերությունների զարգացման գործում:
,-ասաց Գալուստ Սահակյանը:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպան Մոհամմադ Ռեիսին շնորհակալություն հայտնեց ջերմ խոսքերի եւ ընդունելության համար ու հավաստիացրեց, որ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարների մասին նույն տեսակետն ունեն նաեւ Իրանի իշխանությունները: Նա հույս հայտնեց, որ կիրականացվեն տնտեսական ոլորտի փոխշահավետ ռազմավարական ծրագրերը, որոնց հետ կապված խնդիրները հանգամանորեն կքննարկվեն միջկառավարական հանձնաժողովի առաջիկա նիստում, կհստակեցվեն ժամկետներն ու անելիքները: Իրանի դեսպան Մոհամմադ Ռեիսին Գալուստ Սահակյանին ներկայացրեց Իրանի խորհրդարանի Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբի նոր կազմը՝ փոխանցելով նաեւ խմբի անդամների՝ հայ գործընկերների հետ ակտիվ համագործակցելու պատրաստակամությունը:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին նաեւ խորհրդարանական համագործակցությանը, քաղաքական ու տնտեսական հարաբերություններին ու տարածաշրջանային խնդիրներին վերաբերող այլ հարցեր:

15 Октябрь 2012 - 13:32 AMT
Лидер парламентской фракции РПА, руководитель депутатской группы дружбы Армения – Иран Галуст Саакян встретился сегодня с чрезвычайным и полномочным послом Исламской Республики Иран в РА Мохаммадом Реиси. Об этом сообщают в пресс-службе НС РА.
В ходе встречи был обсужден широкий спектр вопросов традиционных дружественных армяно-иранских отношений, истоки которых, как подчеркнули собеседники, уходят корнями в глубь веков и в настоящее время все более крепнут и углубляются в различных областях – политической, экономической, культурной и других.
“Необходимость укрепления сформировавшихся веками традиционных связей двух стран и народов еще более возрастает с точки зрения реализации взаимовыгодных стратегических программ. Хотелось бы, чтобы Иран как можно скорее разрешил свои проблемы, так как чем стабильнее он будет, тем прочнее станут наши взаимоотношения”, – подчеркнул Галуст Саакян.
В свою очередь посол Ирана Мохаммад Реиси заверил, что аналогичную точку зрения о перспективах развития двусторонних отношений разделяют также власти Ирана. Он выразил надежду на осуществление взаимовыгодных стратегических программ в сфере экономики, а разрешение связанных с ними проблем будет в повестке дня предстоящего заседания межправительственной комиссии.
Дипломат представил также новый состав депутатской группы дружбы Иран – Армения парламента страны, передав готовность членов группы к активному сотрудничеству с армянскими коллегами.
Во время встречи обсуждались также вопросы парламентского сотрудничества, политические и экономические задачи, регионального развития.