17 Հոկտեմբեր 2012 - 10:16 AMT
2012թ. 9 ամիսների արդյունքում հայկական «Վեդի Ալկո» ընկերությունն 50 տոկոս անկում է արձանագրում արտահանման գծով 2011թ. նույն ժամանակաշրջանի համեմատ: Այդ մասին հոկտեմբերի 17-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Վեդի Ալկոյի» տնօրեն Մանվել Ղազարյանը: Ըստ նրա, առաջին հերթին դա պայմանավորված է արտաքին շուկաներում, այդ թվում ԱՄՆ_ում, ճգնաժամային իրավիճակով, ինչպես նաև այն հանգամանքով, որ ռուսական գործընկերներից շատերը զրկվել են ՌԴ շուկայում աշխատելու լիցենզիայից ալկոհալային խմիչքների իրացման և արտադրության պահանջների խստացման պատճառով:
Այդ առնչությամբ Մանվել Ղազարյանը հավելել է, որ ընկերությունը սպառման նոր շուկաներ է որոնում, այդ թվում Մերձբալթյան երկրներում, Մոնղոլիայում, Չինաստանում, փոքր խմբաքանակներ են առաքվում Ֆրանսիա, բանակցություններ են գնում Գերմանիայի հետ:
Ինչ վերաբերում է խաղողի մթերման գներին, ապա ընկերությունը մթերում է 220 դրամով 1 կգ դիմաց, եթե շաքարի պարունակությունը կազմում է 20 տոկոս: «Նախորդ տարի մենք գնեցինք 1250 տոննա, կարծում եմ, այս տարի մենք նույն ծավալներին կհասցնեն մթերումը»,-ասել է նա:

По итогам 9 месяцев 2012 года армянская компания «Веди Алко» фиксирует спад реализации по линии экспорта на 50% по сравнению с аналогичным периодом 2011 года. Об этом 17 октября на пресс-конференции в Ереване сообщил директор «Веди Алко» Манвел Казарян. По его словам, это в первую очередь обусловлена кризисной ситуацией на внешних рынках, в том числе и в США, а также тем, что многие российские партнеры компании утратили лицензию для работы на рынке РФ из-за ужесточения требований к реализации и производству алкогольных напитков.
В связи с этим Манвел Казарян добавил, что компания занимается поисками новых рынков сбыта, среди которых страны Прибалтики, Монголия, Китай, небольшие партии компании удается поставлять во Францию, ведутся переговоры для поставки в Германию.
Что же касается закупочных цен на виноград, то компания закупала его по 220 драмов за 1 кг в случае, если содержание сахара в нем составляет 20%. «В прошлом году мы закупили 1250 тонн, думаю, что в этом году мы продержимся этих же объемов», – добавил он