Հայաստանի կառավարությունը որոշում է կայացրել ՀՀ «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին:
Ինչպես հայտնել է ՀՀ Պետեկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը, 2013թ. հունվարի 1-ից ԱԱՀ վճարող տնտեսվարող սուբյեկտները պարտավոր կլինեն օգտագործել այնպիսի սարքեր, որոնց միջոցով տեղեկությունները կփոխանցվեն հարկային մարմին:
Ըստ նրա, դեռևս 2005թ. ՀԴՄ-ների համար հաստատված տեխնիկական պահանջները չեն համապատասխանում ժամանակակից պահանջներին, ուստի ՀՀ կառավարությունն իր որոշմամբ նոր ժամանակակից պահանջներ է հաստատել: «Մի կողմից դա կապահովի անհրաժեշտ պայմաններ արդյունավետ հարկային վարչարարության համար, մյուս կողմից՝ տնտեսվարողները կկարողանան լրացուցիչ ծառայություններ տրամադրել հաճախորդներին, այդ թվում իրականացնել անկանխիկ հաշվարկներ»,-ասել է նա:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշեց, որ այդ նոր համակարգը ենթադրում է միասնակ ցանցի առկայություն և առցանց կապ Կոմիտեի հետ, ինչպես նաև ցանկացած միջնորդության բացառում: «Դա վերաբերում է շուրջ 60 000 տնտեսվարող սուբյեկտների, ուստի անհրաժեշտ է ստեղծել նոր կառույց, հակառակ դեպքում կոմիտեն չի կարողանա նման քանակի տնտեսվարողների սպասարկել»,-ասել է նա:
Վարչապետը հանձնարարել է Գագիկ Խաչատրյանին կառավարության հաջորդ նիստում ներկայացնել համապատասխան մարմնի ստեղծման մասին որոշման նախագիծը, որը պատասխանատվություն կկրի այդ ցանցի սպասարկման համար:

18 Октябрь 2012 - 07:43 AMT
Как сообщил председатель Комитета по госдоходам Армении Гагик Хачатрян, с 1 января 2013 года хозсбъекты, выплачивающие НДС, обязаны будут использовать такие аппараты, с помощью которых информация о текущих каждодневных денежных расчетах мола бы поступать в Комитет.
По его словам, установленные еще в 2005 году технические требования для действующих ККА, не соответствуют современным требованиям, поэтому правительство Армении свои решением установило новые современные технические требования. «С одой стороны это обеспечит необходимые условия для поведения эффективного налоговое администрирования, с другой стороны – хозсубъекты смогут предоставлять клиентам дополнительные услуги, в том числе осуществлять безналичные расчеты», – сказал он.
В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян отметил, что эта новая система предполагает наличие единой сети и онлайн связи с Комитетом, а также исключение какого-либо посредничества. «Это касается порядка 60 000 хозсубъектов, поэтому есть необходимость в создании новой структуры, в противном случае Комитет не сможет обслуживать такое количество хозсубъектов», – сказал он.
Премьер поручил Гагику Хачатряну представить на следующее заседание правительства решение о создании соответствующего органа, который будет нести ответственность за обслуживание этой сети.