18 Հոկտեմբեր 2012 - 09:24 AMT
Հիմք ընդունելով «Մեծամորէներգաատոմ» ՓԲԸ 2011 թ. ֆինանսական արդյունքը (ընկերությունն ինչպես 2010, այնպես էլ 2011 թ. ընթացքում տնտեսական գործունեություն չի իրականացրել և արտադրանքի իրացումից հասույթ չի ունեցել)` կառավարությունը հոկտեմբերի 18-ի նիստում թույլատրել է բաժնետոմսերի անվանական արժեքի փոքրացման միջոցով ընկերության կանոնադրական կապիտալի նվազեցումը` այն համապատասխանեցնելով 2011 թ. տարեվերջի դրությամբ ընկերության զուտ ակտիվների արժեքին։ Ընկերության ակտիվները նվազել են մինչև 32 մլն դրամ:
Կառավարությունը նվազեցրել է կանոնադրական կապիտալը, որը մինչ այդ կազմում էր 60 մլն դրամ:
«Մեծամորէներգաատոմ» ՓԲԸ-ն ստեղծվել է 2010թ. որպես Հայաստանում նոր միջուկային էներգաբլոկի շինարարության պատվիրատու: Ընկերության հիմնադիրներն են ՀՀ կառավարությունն ի դեմս էներգետիկայի նախարարության և ռուսական «Ատոմստրոյէքսպորտ» ՓԲԸ-ն:

18 Октябрь 2012 - 09:09 AMT
Правительство Армении на заседании 18 октября приняло решение уменьшить уставный капитал ЗАО «Мецаморэнергоатом».
Как пояснил министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян, Компания не вела хозяйственной деятельности и не получала выручки от реализации продукции в 2010 – 11 гг, в результате чего ее активы снизились до 32 млн. драмов.
Принимая во внимание закону РА «Об акционерных обществах», правительство снизило уставной капитал компании, который до этого составлял 60 млн драмов.
ЗАО «Мецаморэнергоатом» создано в 2010 году, в качестве заказчика строительства нового ядерного энергоблока в Армении. Основателями компании являются Правительство Армении в лице Минэнергетики и российское ЗАО «Атомстройэкспорт».