19 Հոկտեմբեր 2012 - 09:04 AMT
Հոկտեմբերի 19-ին Երևանում մեկնարկել է հայ– արգենտինյան առևտրատնտեսական համաժողովը, որի կազմակերպիչներն են Հայաստանի Առևտրաարդյունաբերական պալատը և Հայաստանում Արտենգինայի դեսպանատունը: «Այդ ֆորումի նպատակն է ծանոթացնել հայ գործարարներին Արգենտինայի տնտեսության և ներդրումային դաշտի հետ` ապրանքների այն խմբերը բացահայտելու համար, որոնք մրցունակ կլինեն արգենտինական շուկայում»,- ասել է ՀՀ ԱԱՊ նախագահ Մարտին Սարգսյանը:
Նրա խոսքով, Արգենտինայի հետ առևտրատնտեսական հարաբերությունները սկսել են զարգանալ Հայաստանի անկախացման տարում, երբ առաջին ներդրողը եղավ արգենտինահայ գործարար Էդուարդո Էռնեկյանը: «Ցավոք սրտի, երկրների միջև հարաբերություններն անհավասարաչափ են զարգանում. արգենտինական ներդրումների ծավալը Հայաստանի տնտեսության մեջ կազմել է 200 մլն դոլար, ինչը չի կարելի ասել հակառակի մասին»,- հավելել է նա:
Իր կողմից Հայաստանում Արգենտինայի դեսպան Դիեգո Էռնեստո Ալվերես Ռիվարոն հանդես է եկել զեկույցով` ներկայացնելով Արգենտինայի տնտեսական իրավիճակը և ներդրումային հնարավորությունները: Ինչպես հաղորդել է դեսպանը, 2011-ին Արգենտինայի ՀՆԱ-ն ավելացել է 8,9 տոկոսով, ընդ որում աճը մեծ մասամբ գրանցվել է ծառայությունների ոլորտում` 9,1 տոկոս, քան ապրանքների ոլորտում` 7,4 տոկոս: Դրա հետ կապված նա հավելել է, որ գործազրկության մակարդակը կազմել է 6,7 տոկոս, իսկ երկրում սպառողական գների ինդեքսը 2011-ին 2010-ի համեմատ ավելացել է 10,9 տոկոսով: Ինչ վերաբերվում է արտահանման ծավալներին, ապա 2011-ին դրանք կազմել են ավելի քան 84 մլրդ դոլար (24 տոկոս աճ), իսկ ներկրման ծավալները 2011-ին 2010-ի համեմատ ավելացել են 31 տոկոսով` կազմելով ավելի քան 73 մլրդ դրամ: «Արգենտինայի տնտեսությունը զերծ չի մնացել համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի ազդեցությունից, որը կրճատել է ՀՆԱ աճը 4.4 տոկոսով 2012-ին և 4 տոկոսով` 2013-ին»,- ասել է նա:

19 октября в Ереване стартовал армяно-аргентинский торгово-экономический форум, организаторами которого выступают Торгово-промышленная палата Армении (ТПП РА) и посольство Аргентины в Армении.
«Цель данного форума – ознакомить армянских предпринимателей с экономикой ы и инвестиционным полем Аргентины, для того чтобы выявить те группы товаров, которые будут конкурентоспособными на аргентинском рынке», – сказал в своей вступительной речи председатель ТПП РА Мартин Саргсян.
По его словам, торгово-экономические отношения с Аргентиной начали развиваться в году независимости Армении, когда первым удачным инвестором выступил аргентинский предприниматель армянского происхождения Эдуардо Эрнекян. «К сожалению, отношения между странами развиваются несоразмерно: объем аргентинских инвестиций в экономику Армении составил 200 млн доллрав, чего нельзя сказать об обратном», – добавил он.
Со своей стороны посол Аргентины в Армении Диего Эрнесто Алварес Риваро выступил с докладом, представив экономическую ситуацию и инвестиционные возможности Агрентины. Как сообщил посол, ВВП Аргентины в 2011 году увеличился на 8,9%, причем рост был в большей степени зафиксирован в сфере услуг – на 9,1%, чем в сфере товаров – на 7,4%. В связи с этим он добавил, что уровень безработицы составил 6,7% от экономически активного населения, а вот индекс потребительских цен в стране увеличился в 2011 году по сравнению с 2010 годом на 10,9%. Что же касается объемов экспорта, то в 2011 год они составили более 84 млрд долларов, (рост на 24%), а объемы импорта увеличились в 2011 году по сравнению с 2010 годом на 31%, составив более 73 млрд драмов. «Экономика Аргентины не осталась в стороне от воздействия мирового экономического кризиса, который сократит рост ВВП на 4,4% в 2012 году и на 4% – в 2013 году», – отметил он.