ԱՊՀ Ազատ առևտրի գոտու մասին պայմանագիրն ուժի մեջ կմտնի մինչև տարեվերջ, լրագրողներին է հայտարարել ԱՊՀ գործկոմի առաջին տեղակալ Վլադիմիր Գարկունը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
«Հիմքեր կան ենթադրելու, որ բոլոր երկրները վավերացման գործընթացը կավարտեն մինչև տարեվերջ»,-ասել է Գարկունը:-Իսկ տարեվերջին պայմանագիրն ուժի մեջ կմտնի բոլոր երկրների համար»:
Ազատ առևտրի գոտու մասին պայմանագիրը ստորագրվել է 2011թ. հոկտեմբերի 18-ին ՌԴ, Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, Տաջիկստանի ու Ուկրաինայի կողմից: Մինչև տարեվերջ պայմանագրին կմիանա նաև Ուզբեկստանը, իսկ Թուրքմենստանն ու Ադրբեջանը որոշել են լրացուցիչ քննարկել պայմանագրին միանալու հարցը:
Այսօրվա դրությամբ համաձայնագիրը վավերացրել են 5 երկրներ՝ ՌԴ-ն, Բելառուսը, Ուկրաինան, Հայաստանն ու Մոլդովան:

Договор о зоне свободной торговли (ЗСТ) государств-участников СНГ вступит в силу до конца 2012 года, сообщил журналистам первый заместитель председателя исполкома СНГ Владимир Гаркун, передает РИА Новости.
"Есть основания полагать, что процесс ратификации договора все страны завершат в 2012 году, – сказал Гаркун. – А к концу 2012 года договор вступит в силу для всех стран".
Договор о ЗСТ СНГ был подписан 18 октября 2011 года восемью странами – Россией, Арменией, Белоруссией, Казахстаном, Киргизией, Молдавией, Таджикистаном и Украиной. К концу текущего года к договору также планирует присоединиться Узбекистан, еще две страны Содружества – Туркмения и Азербайджан – выразили желание дополнительно проработать вопрос о присоединении к договору.
На сегодняшний день соглашение ратифицировали пять стран (Россия, Белоруссия, Украина, Армения и Молдавия) из восьми подписавших. Сразу после подписания договора ЗСТ СНГ главы правительств договорились о подготовке договора о торговле услугами.