19 Հոկտեմբեր 2012 - 13:07 AMT
«Արմենիա Միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ն («Զվարթնոց») հոկտեմբերի 19-ին մոտ 15:00 վերսկսել է «Արմավիայի» չվերթների սպասարկումը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է օդանավակայանի մամլո քարտուղար Գևորգ Աբրահամյանը: «Ավիաընկերությունը խոստացել է, որ մինչ աշխատանքային օրվա ավարտը կկրճատի պարտքը մինչև 3 մլն դոլար»,-ասել է նա:
Եթե «Արմավիան» չկատարի խոստումը, «Զվարթնոցը» ստիպված կլինի կրկին դադարեցնել չվերթների սպասարկումը: Ավիաընկերությունը հաղորդել է, որ Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի կողմից «Արմավիայի» չվերթների սպասարկման դադարեցումը կապված է նրա հետ, որ «Զվարթնոցի» ղեկավարությանը դուր չի եղել ավիաընկերության նոր բաժնետերը: «Զվարթնոցում» արդեն պնդում են, որ չվերթների սպասարկումը դադարեցվել է պարտքերի պատճառով. Ընկերության պարտքի չափը գերազանցել է նախօրոք համաձայնեցված գումարն ավելի քան 1 մլն դրամով, իսկ «Արմավիայի» ընդհանուր պարտքը կազմում է 3.360 մլն դոլար:

19 Октябрь 2012 - 13:04 AMT
«Звартноц» возобновил обслуживание рейсов авиакомпании «Армавиа» в ответ на ее обещание погасить долг
ЗАО «Международные аэропорты – Армения» («Звартноц») днем 19 октября в районе 15:00 возобновил обслуживание рейсов авиакомпании «Армавиа». Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил пресс-секретарь аэропорта Геворг Абрамян. «Авиаомпания обещала, что до конца рабочего дня сократит имющуюся перед аэропортом задолженность до 3 млн долларов», – сказал он.
Если же «Армавиа» не выполнит данное обещание, «Звартноц» вынужден будет вновь прекратить обслуживание рейсов.
В авиакомпании утверждают, что прекращение обслуживания Ереванским международным аэропортом "Звартноц" рейсов “Армавиа” связано с тем, что руководству “Звартноца” “не понравился новый акционер авиакомпании”. В “Звартноце” же утверждают, что обслуживание рейсов прекращено из-за долгов: размер долга компании превысил ранее обговоренную сумму на более чем $1 млн, а общая задолженность "Армавиа" составляет $3,360 млн.