2012-ի առաջին 9 ամիսների ընթացքում «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն 2011-ի նույն շրջանի համեմատ ապահովել է շահույթի աճ 60 տոկոսով` մինչև 5,9 մլրդ դրամ: Այդ մասին հոկտեմբերի 23-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի ֆինանսական տնօրեն Գևորգ Թառումյանը: Միաժամանակ, նրա խոսքով, այդ ցուցանիշի աճն ընթացիկ տարվա երրորդ եռամսյակում կազմել է շուրջ 86 տոկոս:
Այդ առումով նա հավելել է, որ 2012-ի 9 ամիսների արդյունքներով բանկի մաքուր շահույթը կազմել է 4,7 մլրդ դրամ` 2011-ի նույն շրջանի համեմատ ապահովելով 59-60 տոկոս աճ: «Երրորդ եռամսյակի արդյունքներով մաքուր շահույթը կազմել է 87 տոկոս»,- հավելել է բանկի ֆինանսական տնօրենը: Թառումյանը նաև հիշեցրել է, որ եթե 2011-ին բանկն այդ ցուցանիշով զբաղեցրել է չորրորդ տեղը Հայաստանի բանկային համակարգում, ապա հիմա արդեն երկրորդ տեղում է, բացի դրանից, աճ է արձանագրվել ինչպես ակտիվների, պարտավորությունների գծով, այնպես էլ վարկային ներդրումների:
Թառումյանը կարևորել է նաև հաշվետու շրջանում բանկի հաճախորդների թվի աճը. իրավաբանական անձնանց` 10 տոկոսով, ֆիզիկական անձանց` 20 տոկոսով, «ինչը բանկի նկատմամբ հաճախորդների վստահության արդյունք է»:
Իր հերթին «Ամերիաբանկի» զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը հավելել է, որ հիմնական ցուցանիշներով բանկին հաջողվել է միջինում ապահովել 30-40 տոկոս աճ բանկի ռազմավարության և բիզնես-ծրագրի իրագործման հաշվին, այդ թվում` որպես գերակա ուղղություններ ընտրված փոքր և միջին ձեռնարկատիրության և ռիթեյլի հաշվին:

23 Октябрь 2012 - 10:08 AMT
За первые 9 месяцев 2012 года ЗАО «Америабанк» обеспечил рост прибыли по сравнению с аналогичным периодом 2011 годна на 60% – до 5,9 млрд драмов. Об этом 23 октября на пресс-конференции в Ереване сообщил финансовый директор ЗАО «Америабанк» Геворг Тарумян. При этом, по его словам, рост данного показателя в третьем квартале текущего года составил порядка 86%.
В этом контексте он добавил, что чистая прибыль банка по итогам 9 месяцев 2012 года составила 4,7 млрд драмов, обеспечив рост по сравнению с аналогичным периодом 2011 года также на 59-60%. «За третий квартал рост чистой прибыли составил 87%», – добавил финансовый директор банка. Геворг Тарумян также напомнил, что если в 201 году банк по этому показателю занимал 4 место в банковской системе Армении, то сейчас уже на втором, помимо этого, рост был зафиксирован как по линии активов, обязательств, так и по линии кредитных вложений.
Банкир придал важность и росту числа клиентов банка за отчетный период: юрлиц – на 10%, физлиц – на 20%, «что является результатом доверия клиентов банку».
В свою очередь директор по линии развития ЗАО «Америабанк» Тигран Джрбашян добавил, что по основным показателям банку удалось обеспечить в среднем рост на 30-40% за счет реализации стратегии и бизнес-программы банка, в том числе выбранных приоритетных направлений по линии малого и среднего бизнеса и ритейла.