Երևանում բացվել է «EXPO-RUSSIA ARMENIA 2012» հայ-ռուսական հինգերորդ արդյունաբերական ցուցահանդեսը: «Համոզված եմ, որ ցուցահանդեսն իր ավանդը կունենա հայ-ռուսական առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման մեջ»,- ցուցահանդեսի բացման ժամանակ ասել է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոն: Նրա խոսքով, միջոցառումը նոր խթան կհաղորդի Ռուսաստանի և Հայաստանի հարաբերություններին, այդ թվում նաև տարածաշրջանային մակարդակում: Դեսպանը նշել է, որ այս տարի ցուցահանդեսն ավելի ներկայացուցչական է, քանի որ այստեղ ներկայացված են կազմակերպություններ, որոնք զբաղվում են նորարարական մոդելների մշակմամբ: «Գլոբալիզացիայի պայմաններում կարևոր է, որպեսզի հարաբերությունները կառուցվեն համագործակցության նոր մոդելի վրա»,- ասել է նա:
Իր հերթին, «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի հիմնադիր, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը հավելել է, որ ցուցահանդեսը հնարավորություն կտա երկու բարեկամ ժողովուրդներին ամրապնդել իրենց հարաբերությունները, այդ թվում` տնտեսական և քաղաքական: Միաժամանակ նա խոստացել է հետագայում ևս աջակցել «EXPO-RUSSIA ARMENIA»-ի կազմակերպմանը:
«Ցուցահանդեսն ավանդական հարթակ է դարձել նոր գաղափարների ծնունդի և գործնական ծրագրերի իրագործման համար»,- նշել է Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանը: Դրա հետ կապված նա ընդգծել է, որ Հայաստանը և Ռուսաստանն ամբողջությամբ չեն իրագործել համագործակցության իրենց հնարավորությունները, որոնց հաշվին կարելի է զգալի առաջընթացի հասնել երկու երկրների տնտեսությունում: «Ռուսաստանը եղել և մնում է Հայաստանի գլխավոր ռազմավարական, առևտրատնտեսական գործընկերը»,- հայտարարել է Հովիկ Աբրահամյանը:
Ցուցահանդեսի շրջանակներում կկայանա նաև «Եվրասիական առաջխաղացում» առաջին երևանյան գործարար համաժողովը: Ցուցահանդեսի և համաժողովի շրջանակներում կկազմակերպվեն մի շարք միջոցառումներ, այդ թվում` բանավիճային հարթակներ «ԵվրԱզԷս. ձեռքբերումները և հեռանկարները», «Մաքսային միություն, Միասնական տնտեսական տարածություն, ԱՊՀ Ազատ առևտրի գոտի», «Եվրասիական տնտեսական միություն` գաղափարից իրագործում» թեմաներով:
Ցուցահանդեսին կմասնակցեն ավելի քան 100 արդյունաբերական ձեռնարկություններ Ռուսաստանի 35 շրջաններից, ինչպես նաև ընկերություններ Հայաստանից, այդ թվում` ԳեոՊրոՄայնինգ, Ռոսագրոլիզինգ, Հարավ-կովկասյան երկաթուղի, Ավանգարդ, Դոզա-Ագրո, Լեդել, Վարան Գրուպ, HESS Group, «Ար-Բե» հայ-բեռլառուսական առևտրի տուն, KROHNE, Կոտայք, ՄուլտիԱգրո, ՄուլտիԳրուպՍթոուն և այլն:
«EXPO-RUSSIA ARMENIA 2012» ցուցահանդեսի կազմակերպիչներն են «Զարուբեժ-Էքսպո» ԲԲԸ-ն և «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնը: Միջոցառումն անցկացվում է Ռուսաստանի ԱԱՊ պաշտոնական հովանու ներքո ՌԴ Պետդումայի, ԱԳՆ, Հայաստանի կառավարության, ԱԺ, Հայաստանում Ռուսաստանի առևտրային ներկայացուցչության և երկու երկրների գործարար օղակների աջակցությամբ:

24 Октябрь 2012 - 11:58 AMT
Посол: Выставка «EXPO-RUSSIA ARMENIA 2012» внесет свой вклад в развитие российско-армянских экономических отношений
Пятая юбилейная российско-армянская промышленная выставка «EXPO-RUSSIA ARMENIA 2012» открылась в Ереване. «Уверен, что выставка внесет свой вклад в развитие российско-армянских торгово-экономических отношений», – сказал на ее открытии посол России в Армении Вячеслав Коваленко. По его словам, мероприятие также придаст новый импульс отношениям между Россией и Арменией, в том числе и на региональном уровне. Посол подчеркнул, что в этом году выставка имеет более масштабное представление, поскольку на ней представлены организации, которые занимаются разработкой инновационных моделей. «В условиях глобализации очень важно, чтобы отношения строились на новой модели сотрудничества», – сказал он.
Со своей стороны основатель концерна «Мульти Групп», председатель партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян добавил, что выставка дает возможность двум дружественным народам укрепить свои отношения, в том числе экономические и политические. При этом он пообещал и дальше оказывать содействие в организации «EXPO-RUSSIA ARMENIA».
«Выставка стала традиционной площадкой для рождения новых идей и реализации практических программ», – отметил спикер парламента Армении Овик Абраамян. В связи с этим он подчеркнул, что Армения и Россия еще не полностью реализовали свои возможности сотрудничества, за счет которых можно достичь значительного прогресса в экономике двух стран. «Россия была и остается главным стратегическим, торгово-экономическим партнером Армении», – заявил он.
В рамках выставки состоится также Первый ереванский бизнес-форум «Евразийский прорыв». В рамках выставки и форума будет организован ряд мероприятий, в том числе, дискуссионные площадки по темам «ЕврАзЭС: достижения и перспективы», «Таможенный союз, Единое экономическое пространство; Зона свободной торговли СНГ: точки роста национальных экономик в условиях мирового финансового кризиса» и «Евразийский экономический союз: от идеи к реализации».
Также в ряде министерств республики, в частности, в Министерствах транспорта и связи, энергетики и природных ресурсов, сельского хозяйства, здравоохранения, науки и образования пройдут круглые столы, в том числе пройдут обсуждения на тему «Актуальные вопросы по защите производителей и потребителей от поддельной и контрафактной продукции».
На выставке примут участие представители более ста промышленных предприятий из 35 регионов России, а также компании из Армении, в том числе ГеоПроМайнинг, Росагролизинг, Русские автобусы – Группа ГАЗ, Южно-Кавказская железная дорога, Авангард, Доза-Агро, Ледел, Протон Орел, Варан Групп, ЮгМашХолдинг, HESS Group, Владикавказский вагоноремонтный завод им. С.М. Кирова, Ленгипротранс, Информнаука, Экспозиция предприятий Самарской области, Златоустовская оружейная компания, Златдекор, Загорский опытный завод пластмасс, ЗЗБО, НИЦПВ, ПО Гормаш, УралИнструментИмпЭкс, Армяно-Белорусский торговый дом «Ар-Бе», ТулаТИСИЗ, АDEM, Златдекор, ПАНХ, KROHNE, Котайк, МультиАгро, МультиГрупСтоун, Нор Арстх, ЕКВВК.
Организатором выставки «EXPO-RUSSIA ARMENIA 2012» выступает ОАО «Зарубеж-Экспо» и Концерн «Мульти Груп». Мероприятие проводится под официальным патронатом ТПП России, при поддержке Государственной Думы РФ, МИД и отраслевых министерств России, а также Правительства, Национального Собрания Армении, Торгпредства России в Армении и Армении в России и деловых кругов обеих стран.