24 Հոկտեմբեր 2012 - 13:09 AMT
Տեղի է ունեցել հեռախոսազրույց Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի և Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպան Ջոն Հեֆֆերնի միջև՝ վերջինիս նախաձեռնությամբ:
Դեսպան Հեֆֆերնը շնորհավորել է վարչապետին Համաշխարհային բանկի «Doing Business» ցուցանիշի բարելավման կապակցությամբ՝ նշելով Հայաստանի զգալի առաջընթացն այդ առումով (18 կետ): Կարևորելով գործարար միջավայրի բարելավման նշանակությունը տնտեսական կայուն աճի ապահովման տեսանկյունից՝ նա բարձր է գնահատել պետական կառավարման համակարգի բարեփոխման նպատակով ՀՀ կառավարության կողմից գործադրվող ջանքերը և այդ գործընթացն իր տրամաբանական ավարտին հասցնելու վճռականությունը:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել ամերիկյան կողմին և ընդգծել ԱՄՆ կառավարության տեխնիկական օժանդակության կարևորությունը տվյալ ասպարեզում առաջընթացի ապահովման հարցում:
Դեսպանը նաև հիշատակել է հարկերի վճարման և ներդրումների պաշտպանության ոլորտում արձանագրված դրական տեղաշարժերը և դրանց շարունակականության ապահովման անհրաժեշտությունը:
Հեռախոսազրույցի ավարտին դեսպան Ջոն Հեֆֆերնն ընդգծել է, որ ԱՄՆ կառավարությունն այսուհետ ևս պատրաստակամ է շարունակել ՀՀ կառավարությանը ցուցաբերվող տեխնիկական աջակցությունը` բարեփոխումների իրականացման և մասնավորապես գործարար միջավայրի բարելավման նպատակով: Ի պատասխան` վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել և ընդգծել համագործակցությունը շարունակելու հայկական կողմի պատրաստակամությունը:

24 Октябрь 2012 - 13:05 AMT
Посол США в РА поздравил армянского премьера с улучшением Арменией своих позиций в докладе ВБ “Doing Business”
Посол США в Армении Джон Хефферн во время телефонной беседы с премьер-министром Армении Тиграном Саркисяном поздравил его с тем, что Армения улучшила свои позиции в ежегодном докладе Всемирного банка “Ведение бизнеса” 2013 года (“Doing Business”). Отметив важность усовершенствования бизнес-среды с точки зрения стабильного экономического роста, Джон Хефферн высоко оценил усилия правительства Армении по реформированию системы государственного регулирования и решимость довести этот процесс до логического завершения.
Тигран Саркисян поблагодарил американского дипломата и подчеркнул важность технического содействия правительства США для достижения прогресса в этой сфере.
Джон Хефферн также отметил позитивные сдвиги с сфере уплаты налогов и защиты инвестиций и необходимость продолжения прогресса в этих направлениях.
В завершение беседы посол США заявил, что американское правительство готов и дальше продолжать оказываемой правительству Армении техническое содействие проведению реформ и усовершенствования бизнес-среды. В ответ Тигран Саркисян выразил благодарность и подчеркнул готовность армянской стороны продолжать сотрудничество.
Армения в ежегодном докладе ВБ “Ведение бизнеса” 2013 года (“Doing Business”) улучшила свои позиции на 18 пунктов, заняв 32-е место. Армения оказалась на 2-ом месте среди стран региона, уступив лишь Грузии.