24 Հոկտեմբեր 2012 - 14:08 AMT
Հոկտեմբերի 24-ին Երևանում սկսվեց Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 11-րդ նիստը, որին մասնակցելու համար Երևան է ժամանել ԻԻՀ պատվիրակությունը` հանձնաժողովի իրանական կողմի համանախագահ, Իրանի Իսլամական Հանրապետության էներգետիկայի նախարար Մաջիդ Նամջուի գլխավորությամբ: Իրանական պատվիրակության կազմում էին նաև տնտեսության տարբեր ոլորտները ներկայացնող պաշտոնյաներ ու մասնագետներ:
Կարևորելով Հայաստանի դերն ու նշանակությունը հարևան երկրների հետ հարաբերություններում` Իրանի Իսլամական Հանրապետության էներգետիկայի նախարար Մաջիդ Նամջուն ասաց. -Իրանի և Հայաստանի միջև քաղաքական ու տնտեսական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա և զարգանում են փոխըմբռնման մթնոլորտում:
Համատեղ իրականացվող նախագծերի հարցում մենք իհարկե առաջընթաց գրանցել ենք, բայց պետք է նշեմ, որ կան նաև խոչընդոտներ, որոնց պատճառով որոշակի դանդաղել է այդ ծրագրերի ընթացքը: Բոլոր ձեռքբերումներով հանդերձ, արդյունքները մեզ համար գոհացուցիչ չեն, պետք է ամեն ինչ արվի խոչընդոտները հաղթահարելու և առաջ ընթանալու համար:

Министр энергетики Ирана Маджид Намджу высоко оценил роль и значение Армении в отношениях с соседними странами. Выступая на 11-ом заседании армяно-иранской межправительственной комиссии в Ереване, Намджу заявил, что находящиеся на высоком уровне политические и экономические отношений Армении и Ирана развиваются в атмосфере взаимопонимания.
“В вопросе реализации совместных проектов мы, конечно, зафиксировали, прогресс, но должен отметить, что существуют также препятствия, из-за которых процесс осуществления этих проектов замедлился. Наряду со всеми приобретениями, результаты нас не удовлетворяют, необходимо сделать все для преодоления препятствий и дальнейшего прогресса”, – сказал он.
В ходе заседания межправкомиссии стороны обсудили вопросы, касающиеся сотрудничества в торгово-экономической, энергетической сфере, сферах транспорта и связи, охраны природы, здравоохранения, сельского хозяйства, труда и социальных вопросов, образования, культуры, а также межрегионального сотрудничества.
По завершению заседания будет подписан Меморандум о взаимопонимании 11-го совместного заседания армяно-иранской межправительственной комиссии.