25 Հոկտեմբեր 2012 - 05:53 AMT
«Հայկական ժամանակ»-ը գրում է. «Երեկ ՀՀ մաքսային ծառայությունը հրապարակել է Հայաստանի արտաքին առևտրին առնչվող պաշտոնական վիճակագրական տվյալներ, որից կարելի է հաշվարկել, թե Հայաստանը երրորդ եռամսյակում ինչ գնով է գազ ստացել Ռուսաստանից: 3-րդ եռամսյակում ՌԴ-ից ՀՀ է մատակարարվել 304 մլն խմ բնական գազ, և այդ ամբողջը սահմանի վրա արժեցել է 74 մլն 427 հազար դոլար: Պարզվում է, որ յուրաքանչյուր հազար խմ գազը ՌԴ-ից գնել ենք ավելի քան 244 դոլարով:
Ի դեպ, պաշտոնապես հայտարարվում է, թե ՌԴ-ից գնվող գազի գինը չի փոխվել և նախկինի պես 180 դոլար է: Մասնավորապես, նման հայտարարությամբ ամեն առիթով հանդես է գալիս ՀՀ Էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը: Փաստորեն, ՌԴ-ից գազի գնման գինը բարձրացել է, իսկ ներքին սպառման սակագինը՝ մնացել անփոփոխ: Սա տասնյակ միլիոնավոր դոլարների ֆինանսական ճեղքվածք է առաջացնում գազահամակարգում, որը ինչ-որ կերպ պետք է փակել: ԱԺ պատգամավոր Լևոն Զուրաբյանը երեկ ԱԺ-ում հայտարարել է, թե այդ ճեղքվածքը փակելու համար Հայաստանը ՌԴ-ին է վաճառել «ՀայՌուսգազարդում» իր բաժնեմասը՝ մոտ 20 %»:

25 Октябрь 2012 - 08:04 AMT
Газета “Айкакан жаманак” пишет: “Вчера Таможенная служба Армении опубликовала официальные статистические данные по внешней торговле Армении, по которым можно подсчитать, по какой цене газ из России в Армению поступил в третьем квартале. В третьем квартале Армения приобрела у России 304 млн куб. м природного газа, заплатив за него на границе 74,427 млн долларов. Выясняется, что Армения платила 244 доллара за 1000 куб. м газа. Кстати, согласно официальным заявлениям, цена российского газа для Армении не изменилась и составляет 180 долларов. В частности, с подобным заявлением по любому поводу выступает министр энергетики Армении Армен Мовсисян. Фактически, стоимость поставляемого из России газа подорожала, а тариф для внутреннего потребления остался без изменений. Это становится причиной для возникновения финансовой бреши в десятки миллионов долларов в системе газоснабжения, которую нужно как-то закрыть.
Депутат Национального Собрания Левон Зурабян вчера в парламенте заявил, что для того, чтобы заполнить эту брешь, Армения продала России порядка 20% своих акций ЗАО “АрмРосгазпром”.