25 Հոկտեմբեր 2012 - 09:41 AMT
Հայաստանի Ազգային վիճակագրության ծառայության կողմից հրապարակված տվյալները տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի վերաբերյալ խոսում են այն մասին, որ գյուղատնտեսության, արդյունաբերության և ծառայությունների ոլորտներում արձանագրվել է ավելի քան 10 տոկոս աճ, որի արդյունքում այս տարի Հայաստանի տնտեսության մեջ կլինի իրական աճ: Այդ մասին, բացելով կառավարության նիստը, ասել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: «Սակայն մեր առջև դրված է որակական նոր խնդիր»,- ասել է նա: Դրա հետ կապված վարչապետը հիշեցրել է, որ անցած շաբաթ տեղի է ունեցել Հայաստանի Ազգային մրցունակության հիմնադրամի նիստը, որին մասնակցել են մասնավոր հատվածի փորձագետներ, վերլուծաբաններ, որոնց շարքում` Ռուբեն Վարդանյանը, Նուբար Աֆեյանը և այլք: Նրա խոսքով, անցկացված վերլուծությունները վկայում են այն մասին, որ 2013-2014թթ. համաշխարհային տնտեսությունը կկանգնի որակական նոր խնդրի առաջ:
«Եթե մենք մինչև հիմա գործ ունեինք զարգացող երկրների տնտեսությունում ճգնաժամի և հիմնական ցուցանիշների վատթարացման հետ, ապա նոր փուլում պարզ է դառնում, որ զարգացող երկրներում կնկատվի տնտեսական ցուցանիշների վատթարացում, և այդ ճգնաժամային իրավիճակը կշարունակվի նաև 2013-ին, ուստի շատ կարևոր է ներքին ռեսուրսների բացահայտումը, որի հիման վրա կառուցվել է կառավարության նոր ծրագիրը և ներկայացվել խորհրդարան»,- ասել է նա:

Опубликованные Национальной статистической службой Армении данные по показателю экономической активности говорят о том, что в сфере сельского хозяйства, промышленности и сферы услуг зафиксирован рост выше 10 процентов, в результате чего в этом году в экономике Армении будет реальный рост. Об этом, открывая заседание правительства, сказал премьер-министр Армении Тигран Саркисян. “Однако перед нами поставлена качественно новая проблема”, – сказал он. В связи с этим глава правительства напомнил, что на прошлой неделе прошло заседание Фонда национальной конкурентоспособности Армении, в котором принимали участие эксперты частного сектора, аналитики, среди них – Рубен Варданян, Нубар Афеян и другие. По его словам, проведенные анализы свидетельствуют о том, что мировая экономика в 2013-2014 гг встанет перед качественно новой проблемой.
“Если мы до сих пор мы имели дело с кризисом в экономике развивающихся стран и ухудшением основных показателей, то на новом этапе становится ясным, что и в развивающихся странах будет отмечено ухудшение экономических показателей, и эта кризисная ситуация будет продолжена и в 2013 году, поэтому очень важно выявление внутренних ресурсов, на основе чего и построена новая программа правительства, представленная в парламент”, – сказал он.