25 Հոկտեմբեր 2012 - 09:10 AMT
Նոյեմբերի 10-ին Գյումրիում առաջին անգամ կայանալիք ԲարՔեմփին շուրջ 200 մասնակցի ներկայություն է ակնկալվում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Բարքեմփ Գյումրի 2012»-ի համակարգող Կարեն Տերտերյանը: Նրա խոսքով, առաջին «ԲարՔեմփ Գյումրին» մի հարկի տակ կհավաքի Հայաստանի ինտերնետ-հանրության ներկայացուցիչներին` ծրագրավորողների, ինտերնետային մարքեթինգի և դիզայնի մասնագետների, բլոգերների, լրագրողների, առցանց հրատարակիչների:
Միջոցառման գործընկերներն են «Գյումրու տնտեսական զարգացման հիմնադրամը» (GEDF) և «ԿԱԶԱ» շվեյցարական մարդասիրական հիմնադրամը (KASA): Միջոցառմանը աջակցում է նաև «Բարքեմփ Երևանի» կազմակերպչական թիմը:
Օն-լայն գրանցումը «Բարքեմփ Գյումրի 2012»-ին կհայտարարվի առաջիկա օրերին:
«ԲարՔեմփը» (BarCamp) միջոցառումներ կազմակերպելու նոր ձևաչափ է: Առաջին անգամ այն անցկացվել է 2005թ. ԱՄՆ-ում` Սիլիկոնյան հովտում, ապա ստացել է լայն տարածում ամբողջ աշխարհում։ «ԲարՔեմփ» են անվանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ինտերնետի և նոր մեդիաների թեմաներով «չկոնֆերանսները», որոնք անցնում են ոչ ֆորմալ մթնոլորտում, ինչն ապահովում է բաց քննարկումներ և մտքերի ազատ փոխանակում։ Երևանում BarCamp «չկոնֆերանսն» անցկացվում է 2009 թվականից։

10 ноября в Гюмри впервые будет проведена неофициальная конференция “BarCamp Gyumri 2012”, в которой ожидается присутствие около 200 участников. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал координатор “BarCamp Gyumri” Карен Тертерян.
По его словам, первый “BarCamp Gyumri” соберет под одной крышей представителей Интернет-сообщества Армении, специалистов Интернет-маркетинга и дизайна, блогеров, журналистов.
Наряду с этим Тертерян отметил, что цель мероприятия – увеличить возможности развития электронного сообщества Гюмри, содействовать децентрализации сферы ИТ и ее перемещению из столицы в северные области страны.
Партнеры мероприятия – “Фонд экономического развития Гюмри” (GEDF) и швейцарский гуманитарный фонд “KASA”.
Мероприятию оказывает содействие команда организаторов “BarCamp Yerevan”.
Об онлайн-регистрации на “BarCamp Gyumri 2012” будет объявлено в ближайшие дни.
В Армении конференция “BarCamp” проводится с 2009 года. Затем последовали “BarCamp Yerevan” 2010 и 2011 годов. “BarCamp” является новым решением проведения мероприятий, которое впервые было применено в 2005 году в США в “Силиконовой долине”, а потом уже распространилось по всему миру. “BarCamp” – это новый метод проведения конференций, при котором участники сами выбирают повестку дня, проводят ее в неформальной обстановке, организуются открытые обсуждения и свободный обмен мнениями.