Հայաստանի կառավարությունը հոկտեմբերի 25-ի նիստում որոշում է կայացրել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Արժույթի միջազգային հիմնադրամի միջև 202.400 մլն հատուկ փոխառության իրավունքին համարժեք գումարի չափով վարկ տրամադրելու մասին նամակների փոխանակման ձևով կնքված համաձայնագրում փոփոխություն կատարելու առաջարկությանը համաձայնություն տալու մասին:
Անտոկոս վարկը տրամադրվում է 10 տարի ժամկետով 5,5 տարի արտոնյալ շրջանով: Ստացված ֆինանսական միջոցները կուղղվեն Հայաստանի 2012թ. պետբյուջեի պակասուրդի ծածկմանը:
2010-11թթ. Ընդլայնված վարկավորման ծրագրի շրջանակերում ԱՄՀ-ն Հայաստանին հատկացրեց 74,8 մլն SDR ($115,3 մլն): Պետբյուջեի պակասուրդը Հայաստանում 2012թ. հունվար-օգոստոսին կազմել է 1,2 մլրդ դրամ: Ընդ որում, պետբյուջեի եկամուտները ութ ամսվա արդյունքում կազմել են 587,9 մլրդ դրամ, իսկ ծախսերը՝ 586,1 մլրդ դրամ:
Ըստ ՀՀ ֆինանսների նախարարության, ձևավորված պակասուրդը 9 ամսում կազմել է 1,2մլրդ դրամ 9-ամսյա ծրագրով նախատեսված 57,4 մլրդ դրամի դիմաց: Նշենք, որ ներքին ֆինանսավորման աղբյուրների հաշվին պետբյուջեի պակասուրդի ֆինանսավորումը կազմել է 25 մլրդ դրամ, իսկ արտաքինի հաշվին՝ 26,2 մլրդ դրամ:
2011թ. դեկտեմբերի 8-ին ԱԺ ընդունած պետբյուջեի մուտքերը նախատեսված են 911,6 մլրդ դրամ, ծախսերը՝ 1044,1 մլրդ դրամ, իսկ պակասուրդը՝ 132,5 մլրդ դրամ:

25 Октябрь 2012 - 11:48 AMT
Правительство Армении на заседании 25 октября дало согласие на внесение изменения в соглашение по предоставлению Армении со стороны Международного валютного фонда (МВФ) дополнительные средства в размере 202 млн. SDR (около $42 млн) в рамках программы Расширенного кредитования (Extended Credit Facility – ECF).
Беспроцентный кредит предоставляется сроком на 10 лет с льготным периодом в 5,5 лет. Полученные финсредства будут направлены на покрытие дефицита госбюджета Армении 2012 года.
В рамках программы Расширенного кредитования в 2010-2011 годах МВФ предоставил Армении 74.8 млн. SDR ($115,3 млн.) в рамках бюджетного содействия.28-го июня 2010 года Исполнительный совет МВФ утвердил трехлетние программы – Расширенное финансирование (Extended Fund ucility – EFF) и Расширенное кредитование (Extended Credit Facility – ECF) на общую сумму в 266,8 млн. SDR ($403,8 млн.).
Дефицит госбюджета Армении в январе-августе 2012 года составил 1,2 млрд. драмов. При этом доходы госбюджета по итогам восьми месяцев составили 587,9 млрд. драмов, а расходы -589,1 млрд. драмов.
Согласно данным Минфина РА, сформированный дефицит госбюджета за девять месяцев составил 1,2 млрд драмов против предусмотренных 9-месячной программой 57,4 млрд драмов. Надо отметить, что за счет внутренних источников финансирование дефицита госбюджета составило -25 млрд драмов, а за счет внешних – 26,2 млрд драмов. В принятом 8 декабря 2011 года Национальным Собранием Армении госбюджете доходы предусмотрены в размере 911,6 млрд. драмов, расходы – 1044,1 млрд. драмов, а дефицит – 132,5 млрд. драмов.