Հոկտեմբերի 25-ին 2012թ. Հարավկովկասյան երկաթուղին գնացքների երթևեկությանը բացեց ևս մեկ կամրջով Շահալի-Թումանյան ուղեմասի 2636 կմ-ում (Լոռի), ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
Կամուրջը՝ ժողովրդի մեջ հայտնի որպես «Սատանի կամուրջ», կառուցվել է դեռևս 1889թ. և ունի 44մ երկարություն, 14-18 մ բարձրություն: Հիմնանորոգման աշխատանքները սկսվել են այս տարվա մարտ ամսին «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ի ներդրուmային ծրագրի շրջանակներում՝ կապված երկաթուղիների վերականգնման և երկաթուղու արհեստական կառույցների առողջացման հետ: Հիմնանորոգման ամբողջ աշխատանքները կազմել են 250 մլն դրամ:
Հետամուտ լինելով հայկական բիզնեսի աջակցման իր քաղաքականությանը՝ «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն երկաթուղային կամուրջի վերակառուցման կապալառու է ընտրել «Կամուրջշին» հայկական շինարարական ընկերությանը, որը վերակառուցման աշխատանքների ժամանակ կիրառել է նախկինում երբևէ չկիրառված տեխնոլոգիա. շինարարական աշխատանքներում նախկինում օգտագործվող վերամբարձ կռունկի փոխարեն կիրառվել է հիդրավլիկ դոմկրատ:
Նշենք, որ մինչ տարեվերջ ընկերությունը նախատեսում բացել երկթռիչքային կամուրջ Թումանյան-Քոբեր ուղեմասի 2626 կմ հատվածում (Լոռի):
Հիշեցնենք, որ այս տարվա ապրիլին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն շահագործման հանձնեց Զամանլուի բոլորովին նոր կամուրջը՝ 216,86 մ երկարությամբ և 42,89 մ բարձրությամբ:
«ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն շարունակում է ենթակառուցվածքների արդիականացմանը ուղղված մեծածավալ աշխատանքներ՝ ապահովելու գնացքների անվտանգ երթևեկությունը, մեծացնելու գնացքների արագությունը և ավելացնելու փոխադրումների ծավալները:

На ЮКЖД накануне было открыто движение по железнодорожному мосту на 2636 км перегона Шагали-Туманян (Лори).
Мост, известный в народе как «Сатани камурдж», был построен в 1889г., его длина составляет 44 метров, высота – 14-18 метров. Работы по реконструкции объекта осуществлялись с марта текущего года в рамках инвестиционной программы Компании по реанимации железнодорожных путей и оздоровлению искусственных сооружений. Сумма строительных работ составила 250 млн. драмов.
Придерживаясь своей политики поддержки армянского бизнеса, ЗАО «ЮКЖД» выбрало в качестве подрядчика на реконструкцию железнодорожного моста армянскую строительную компанию «Камурджшин», применившей в ходе реконструкции объекта технологии, не применявшиеся ранее на дороге. Так, в ходе строительства был использован гидравлический домкрат вместо ранее применявшегося подъемного крана.
«До конца 2012 год в планы компании входит также открытие двухпролетного моста на 2626 км перегона Туманян-Кобер (Лори)», – говорится в сообщении пресс-службы ЮКЖД.
В апреле нынешнего года ЗАО «ЮКЖД» сдало в эксплуатацию мост над ущельем Заманлу, длина которого составляет 216,86 метров, высота – 42,89 метров.
ЗАО «ЮКЖД» продолжит масштабные работы по оздоровлению инфраструктуры железной дороги для обеспечения безопасности движения поездов, увеличения скоростей и наращивания объемов перевозок.