Մինչև 2013թ ավարտը Հայաստանը կավարտի ԵՄ ազատ տնտեսական գոտու մասին պայմանագրին միանալու վերաբերյալ բանակցությունների մեծ մասը: Այս մասին հոկտեմբերի 26-ին Երևանում կայացած «Հայաստանի տնտեսական զեկույց 2011» շնորհանդեսի ընթացքում ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Գարեգին Մելքոնյանը: Այս առնչությամբ նա հիշեցրել է, որ արդեն ավարտվել է բանակցությունների 2 փուլ, որոնց ուշադրության կենտրոնում էր արտաքին առևտրի հետ որևէ առնչություն ունեցող Հայաստանի տնտեսության տարբեր ճյուղերում բարեփոխումների իրականացումը` եվրոպական ստանդարտներին համապատասխանելու համար: Իսկ մինչև տարեվերջ, ծրագրվում է անցկացնել ևս մեկ Հայաստան-ԵՄ բանակցային հանդիպում:
«Հայաստանի տնտեսական զեկույցը» հրապարակվում է «Տեղեկատավության և հանրային կապերի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից: «Հայաստանի տնտեսական զեկույց 2011»-ը մշակվել է Տնտեսական զարգացման և հետազոտությունների կենտրոնի (EDRC) կողմից Գերմանիայի միջազգային համագործակցություն ընկերության (GIZ) աջակցությամբ: Զեկույցն ունի թեմատիկ բնույթ, որի ընթացիկ թողարկման ընդհանուր խորագիրն է. «Առևտրային քաղաքականություն և աճի կայունություն»:
Անդրադառնալով զեկույցի թեմատիկային` փոխնախարարն ընդգծել է, որ վերջին տարիներին կառավարության ուշադրության կենտրոնում է եղել ինդուստրիալ քաղաքականության ռազմավարությունը` ուղղված արտահանմանը, և այստեղ կարևոր նշանակություն ունի առևտրային քաղաքականությունը, ինչպես նաև դրա` հերթականությամբ իրագործելուն ուղղված քայլերը: Շնորհանդեսի ընթացքում ներկայացվել են տնտեսական զարգացման վերջին միտումները, «Արտահանողների մոնիտորինգ» հետազոտության արդյունքները, ՀՀ-ԵՄ ԽՀ Ազատ առևտրի համաձայնագրի ազդեցության գնահատումներ:

До конца 2013 года Армения завершит большую часть переговоров по присоединению к Всеобъемлющему и глубокому договору о зоне свободной торговли с ЕС. Об этом 26 октября в Ереване в ходе презентации «Экономического доклада Армении 2011» сказал заместитель министра экономики Армении Гарегин Мелконян. В связи с этим он напомнил, что уже завершены два этапа переговоров, в центре внимания которых было реализация реформ в разных отраслях экономики Армении, имеющих какое-либо сношение с внешней торговлей, для соответствия европейским директивам, а до конца года запланировано проведение еще одной переговорной встречи Армения-ЕС.
«Экономический доклада Армении» публикуется со стороны ГНКО «Центр общественных связей и информации», а подготовлен он был со стороны Центра экономического развития и исследований EDRC при поддержке Общества международного сотрудничества Германии GIZ. Ежегодный доклад, как правило, имеет тематику, на этот раз он посвящен теме «Торговая политика и стабильность роста».
Касаясь тематики доклада, замминистра подчеркнул, что в центре внимания правительства последние годы находится стратегия индустриальной политики, ориентированной на экспорт, и здесь важное значение имеет торговая политика, а также шаги по ее последовательной реализации.
В ходе презентации «Экономического доклада Армении 2011» были представлены последние тенденции развития экономики страны, результаты исследования «мониторинг экспортеров», а также дана оценка влияния договора о зоне свободной торговли Армения-ЕС.