Երեկ Գյումրու քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանն ընդունեց Գյումրիում Ռուսաստանի դաշնության գլխավոր հյուպատոս Վասիլի Կորչմարին, 102 րդ ռուսական ռազմաբազայի հրամանատար Օլեգ Սմիրյոնովին և Հայաստանում ռուսական սահմանապահ զորքերի հրամանատար Յուրի Այսինին:
Ողջունելով հյուրերին` Սամվել Բալասանյանը կարևորեց Գյումրու և ՌԴ տարբեր քաղաքաների միջև կապերի խորացման անհրաժեշտությունը և պատրաստակամություն հայնեց կոնկրետ քայլեր կատարել այդ ուղղությամբ, քաղաքապետը նշեց նաև, որ պատրաստ է իր հնարավորությունների շրջանակեներում խրախուսել ռուսական ներդրումները Գյումրիում:
Հյուրերը շնորհավորեցին Սամվել Բալասանյանին Գյումրու քաղաքապետ ընտրվելու կապակցությամբ և մաղթեցին բեղմնավոր աշխատանք, ինչից հետո քննարկեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր, ինչպիսին էր օրինակ Գյումրիում սպորտային խոշոր համալիր կառուցելու ռուսական կողմից հնչեցված առաջարկը: Հանդիպման ավարտին ձեռք բերվեց պայմանավորվածություն նման ձևաչափի հանդիպումներն ու քննարկումներն ավելի հաճախակի դարձնելու մասին:

27 Октябрь 2012 - 09:37 AMT
Вчера, 26 октября, мэр второго города Армении Самвел Баласанян принял генерального консула РФ в Гюмри Василия Корчмара, командующего 102-ой российской военной базой Олега Смиренова и командира пограничного отряда ПУ ФСБ в Армении полковника Юрия Айсина.
Поприветствовав гостей, Самвел Баласанян отметил важность в необходимости углубления связей между Гюмри и городами РФ и выразил готовность предпринять конкретные шаги в этом направлении. Мэр также отметил, что готов в рамках своих возможностей поощрить российские инвестиции в Гюмри.
Гости поздравили Самвела Баласаняна в связи с вступлением на должность мэра Гюмри и пожелали плодотворной деятельности, после чего был обсужден ряд вопросов, представляющий интерес для обеих сторон. Одним из таких вопросов стало озвученное российской стороной предложение о строительстве в Гюмри крупного спортивного комплекса.