Հայաստանը կարող է իր դերն ու տեղը ունենալ համաշխարհային ոսրկերչական ինդուստրիայում, PanARMENIANet-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Համաշխարհային ոսրկերչական կոնֆեդերացիայի նախագահ Գաետանո Կավալիերին:
«Ճամփորդելով աշխարհում, ես կարող եմ ասել, որ Հայաստանը կարող է իր դերն ունենալ համաշխարհային տնտեսության մեջ»,-ասել է նա:
«Հայաստանը մի երկիր է, որը պատմականորեն ունի կարևոր աշխարհագրական դիրք, քանի որ գտնվում է երկու ծովերի՝ Սև և Կասպից ծովերի միջև: «Դա դարպաս է դեպի Ասիա և ավելի հեռուն»,-ասել է նա:
Գաետանո Կավալիերին նշել է, որ գլոբալիզացիայի այս պայմաններում կարելի է լինել ցանկացած հարաբերությունների մի մասնիկը, և «Հայաստանն այստեղ նույնպես կարևոր դեր կարող է ստանձնել, որը դեռ չի հայնաբերված»:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն հոկտեմբերի 29-ին Երևանի «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում ներկա է գտնվել ոսկերչական իրերի ցուցահանդեսի բացման արարողությանը: Ցուցահանդեսում ներկայացված են ինչպես հայրենական, այնպես էլ ավելի քան 70 օտարերկրյա ընկերությունների և անհատների աշխատանքներ: Միջոցառմանը մասնակցում են նաև Համաշխարհային ոսկերիչների ասոցիացիայի նախագահ Գաետանո Կավալիերին և «Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության» (AJA) նախագահ Գագիկ Գևորգյանը: Ինչպես ասաց Գագիկ Գևորգյանը, այս տարի առաջին անգամ հոկտեմբերի 28-ին Հայաստանում նշվեց Հայ ոսկերչի ազգային օրը: «Հայաստանն աշխարհում առաջին երկիրն է, որ նշում է ոսկերչի օրը»,-ասաց նա:
Հանրապետության ղեկավարը շրջել է արդեն ավանդական դարձած այս ցուցահանդեսի տաղավարներով, ծանոթացել ներկայացված ոսկերչական արտադրատեսականուն, զրուցել ցուցահանդեսի մասնակիցների հետ:
Ոսկերչական արդյունաբերության զարգացման հեռանկարները քննարկելու նպատակով, հոկտեմբերի 30-ին Երևանում նախատեսված է նաև համաժողով, որտեղ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը կներկայացնի ՀՀ արտահանմանն ուղղված արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարության շրջանակներում մշակված՝ ոսկեգործության, ադամանդագործության և ժամագործության ոլորտների զարգացման ռազմավարությունների նախագծերը, ինչպես նաև «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի տարածքում ոսկերչության ոլորտի զարգացման նպատակով ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման հնարավորությունները:

30 Октябрь 2012 - 07:57 AMT
Армения может играть свою роль в мировой ювелирной индустрии, уверен глава Всемирной ювелирной конфедерации
Армения может играть свою роль в мировой ювелирной индустрии, заявил в беседе с корреспондентом PanARMENIANet президент Всемирной ювелирной конфедерации Гаэтано Кавальери. «Путешествуя по всему миру, я могу сказать, что Армения может играть свою роль в мировой экономике», – сказал он.
По его словам, Армения – это страна, которая имеет исторически важное географическое положение, поскольку расположена между двумя морями – Черным и Каспийским. «Она как бы является воротами в Азию и дальше», – отметил ювелир.
Гаэтано Кавальери также подчеркнул, что в нынешних условиях глобализация является частью любых отношений, и «Армения здесь также может играть важную роль, которая до сих пор еще не выявлена».
С участием президента Армении Сержа Саргсяна 29 октября в Ереване открылась выставка ювелирных изделий, организованная Всемирным союзом армянских ювелиров (Armenian Jewellers Association, AJA).
В этом году выставка, которая продлится до 31 октября, проводиться второй раз, и приурочена она к 15-летию со дня создания AJA. В этом году впервые отмечается Национальный день армянского ювелира – 28 октября.
В рамках выставки 30 октября проходит конференция, в ходе которой ее участники представят стратегию развития экспорта ювелирных изделий и часов в рамках разработанной со стороны правительства Армении индустриальной политики, ориентированной на экспорт.