Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հոկտեմբերի 30-ին ներկայացրել է խորհրդարանին Հայաստանի 2013թ. պետբյուջեի նախագիծը: «Առաջիկա տարվա գերակա խնդիրն է մակրոտնտեսական կայունության ապահովումը: Ելնելով դրանից՝ մենք այս պահի դրությամբ նախատեսում ենք ապահովել 6,2 տոկոս տնտեսական աճ՝ այս տարվա 7 տոկոսի փոխարեն»,-ասել է նա: Նման մոտեցումը վարչապետը պայմանավորել է նրանով, որ ըստ կանխատեսումների, համաշխարհային տնտեսությունը վտանգավոր վիճակում է գտնվում, իսկ ԱՄՀ-ն ու ՀԲ-ն նվազեցնում են տնտեսական աճի կանխատեսումները, այդ թվում զարգացող երկրների համար: «Դա նշանակում է, որ մենք պետք է բավականին զգուշավոր մակրոտնտեսական քաղաքականություն վարենք, հաշվի առնելով 2013 թվականի հնարավոր ռիսկերը»,-ասել է վարչապետը:
Ըստ նրա, 2013թ. պետբյուջեն հիմնված է երեք սկզբունքի վրա՝ ապահովել տնտեսության մրցունակությունը, մարդկային կապիտալի զարգացումը և արդյունավետ ինստիտուտների զարգացումը: Վարչապետը հավելել է, որ դա թույլ կտա Հայաստանին պահպանել բարձր տնտեսական աճը, շարունակել դիվերսիֆիկացման քաղաքականությունը, բարելավել գործարար և ներդրումային մթնոլորտը, լուրջ փոփոխություններ կատարել սոցիալական քաղաքականության մեջ:
Ըստ պետբյուջեի 2013թ. նախագծի, գնաճը նախատեսված է 4±1,5% մակարդակում, պակասուրդը կկազմի 124 մլրդ դրամ: Պետբյուջեի ընդհանուր եկամուտը նախատեսվում է 1 տրլն 59 մլրդ դրամի չափով, ծախսերը՝ 1 տրլն 183 մլրդ դրամի:

30 Октябрь 2012 - 09:52 AMT
В 2013 году правительство Армении поставило перед собой задачу обеспечить макроэкономическую стабильность
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян 30 октября представил парламенту проект госбюджета на 2013 год. «Приоритетная задача на будущий год – обеспечение макроэкономической стабильности. Исходя из этого, мы на данный момент планируем обеспечить показатель экономического роста в 6,2% вместо 7% в этом году», – сказал он. Такое направление Тигран Саркисян обусловил тем, что согласно прогнозам, мировая экономика находится в опасном состоянии, а МВФ и ВБ снижают прогнозы экономического роста, в том числе для развивающихся стран. «Это означает, что мы должны вести довольно осторожную макроэкономическую политику, учитывая возможные риски в 2013 году», – подчеркнул глава правительтсва.
По его словам, госбюджет 2013 года основан на трех принципах: обеспечение конкурентоспособности экономики, развитие человеческого капитала и развитие эффективных институтов. В этом контексте премьер добавил, что это позволит Армении сохранить высокий экономический рост, продолжить политику диверсификации, улучшить деловой и инвестиционной климат, а также осуществить серьезные изменения в социальной политике.
По проекту госбюджета Армении на 2013 год, инфляция запланирована на уровне 4±1,5%, дефицит составит 124 млрд. драмов. Доходы консолидированного госбюджета планируется установить на уровне 1 трлн. 59 млрд. драмов, расходы – на уровне 1 трлн. 183 млрд. драмов.