Սեպտեմբերի վերջի տվյալնելով Հայաստանի պետպարտքը կազմում է 4,316 մլրդ դոլար: Այդ մասին հոկտեմբերի 30-ին կայացած ճեպազրույցում լրագրողներին է հայտնել Հայաստանի գլխավոր գանձապետ, ֆինանսների փոխնախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը: Ըստ նրա, ՀՀ կառավարության պարտքը կազմում է 3,721 մլրդ դոլար: « Արտաքին պարտքը կազմում է 3,146 մլրդ դոլար, իսկ 575,3 մլն դոլար՝ ներքին պարտքն է»,-հավելել է նա:
Ինչպես ավելի վաղ հայտարարել էր ֆինասնավարկային և բյուջետային հարցերով մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը, Հայաստանի արտաքին պարտքը 2012-ի տվյալներով կկազմի 3,8 մլրդ դոլար, իսկ 2013-ի տվյալներով` շուրջ 4 մլրդ դոլար: Նա նշել էր նաև, որ հաշվի առնելով այն, որ ՀՆԱ-ն աճում է, ապա երկու դեպքերում մենք կունենանք ՀՆԱ-ում արտաքին պետական պարտքի հարաբերակցություն 3,7 տոկոսի մակարդակում, ինչը գնահատվում է որպես «միջին» պետական պարտք երկրի համար»,- ասել է նա:
Այդ առումով Մինասյանը հավելել է, որ Հայաստանի բյուջեն «հավասարակշռված» է և դրա սպասարկումը չի խանգարում նշված ծրագրերի իրագործմանը:
Նշենք, որ 2013 թվականից Հայաստանը պետք սկսի վճարել նախորդ տարի ստացած վարկերի համար, այդ թվում նաև օպերատիվ ռեժիմով ճգնաժամի շրջանում ներգրավված վարկերի դիմաց, ինչը լրացուցիչ 200 մլն դոլարի բեռ կլինի պետբյուջեի համար:

30 Октябрь 2012 - 12:22 AMT
По состоянию на конец сентября государственный долг Армении составил 4,316 млрд долларов. Об этом 30 октября на брифинге сообщил журналистам главный казначей Армении, заместитель министра финансов Атом Джанджугазян.
По его словам, долг правительства Армении составил 3,721 млрд долларов. «Причем 3,146 млрд долларов составил внешний госдолг, а вот 575,3 млн долларов – внутренний долг», – добавил он.
Как ранее сообщал председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, член Республиканской партии Армении Гагик Минасян, внешний госдолг Армении по итогам 2012 года составит 3,8 млрд доллар, а по итогам 2013 года – порядка 4 млрд долларов. Он также отмечал, что с учетом того, что ВВП Армении растет, то в обоих случаях будет соотношение внешнего госдолга к ВВП на уровне 37%, что оценивается как «средний» госдолг для страны.
Надо отметить, что с 2013 года Армения приступает к выплате кредитов, привлеченных в прошлые годы, в том числе и в оперативном режиме в период кризиса, что ляжет дополнительным бременем в 200 млн долларов на госбюджет страны.