Զարգացման հայկական գործակալությունը Նիդերլանդների կառավարության դեսպանատան հետ համատեղ նոյեմբերի 1-ին կլոր սեղան էր կազմակերպել ներկայացնելու համար հայ գործարարներին Հոլանդիայի կառավարության երկու ծրագրերը՝ Մասնավոր հատվածի ներդրումային ծրագիրը (Private Sector Investment) և Զուգակցման գործարքի ծրագիրը (Match-making Facility):
Ինչպես հայտնեց Մասնավոր հատվածի ներդրումային ծրագրի ղեկավար Արկո Ֆան Վեսելը, երկու ծրագրերն էլ ուղղված են Հոլանդիայի ու Հայաստանի ձեռնարկատերերի միջև համագործակցության խթանմանը: Ըստ նրա, Հոլանդիային գրավում է հայկական շուկան, քանի որ վերջինս ելք ունի դեպի ռուսական մեծ շուկա: «Դա նշանակում է, որ Հայաստանում արտադրված ցանկացած ապրանք կարելի է Ռուսաստան արտահանել»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ երկրում բարձր է մարդկային ռեսուրսի մակարդակը, կրթության ու գիտության մակարդակը:
Արկո Ֆան Վեսելն ասաց նաև, որ Նիդերլանդների կառավարությունը կֆինանսավորի ծրագիրը նաև 2013 թվականին, չնայած հայ գործարարների ակտիվության պակասին: Նման պասիվ մոտեցման պատճառը նա համարում է գործարարների անբավարար իրազեկումն ու երկու երկրներն անջատող տարածությունը: «Այսօրվա միջոցառման նպատակն էլ ուղղված է հենց պատշաճ մակարդակով այս ծրագրերի հնարավորությունների ներկայացմանը: Հուսով եմ, որ 2013թ. որքան շատ լինեն առաջարկներն, այնքան շատ ներդրումներ կարվեն երկրում»,-ասել է նա:

Армянское агентство развития совместно с посольством Нидерландов в Армении 1 ноября организовало круглый стол с целью представления армянским предпринимателям возможностей участия в двух программах правительства Голландии – «Инвестиции частного сектора» (Private Sector Investment) и «Программа инструмента сопоставимости» (Match-making Facility).
Как сообщил руководитель программы «Инвестиции частного сектора» Арко Фан Весел, обе программы нацелены на стимулирование сотрудничества между предпринимателями Голландии и Армении. По его словам, Голландию привлекает армянский рынок в силу того, что страна имеет выход на большой российский рынок. «Это означает, что любую произведенную в Армении продукцию можно экспортировать в Россию», – сказал он. В связи с этим добавил, что в стране высок уровень человеческих ресурсов, уровень образованности и науки.
Арко Фан Весел также сообщил, что правительство Нидерландов продолжить финансировать программы и в 2013 году, несмотря на низкую активность армянских бизнесменов. Причиной такого пассивного поведения он видит в недостаточной информированности бизнесменов и расстоянии, которое отделяет две страны. «Сегодняшнее мероприятие нацелено именно на то, чтобы представить армянским предпринимателям инвестиционные возможности в рамках этих программ на должном уровне. Надеюсь, что в 2013 году, чем больше поступит предложений, тем больше инвестиций привлечется в страну», – подчеркнул он.