2 Նոյեմբեր 2012 - 12:27 AMT
Հ. Բագրատյան. Կառավարությանը ձեռնատու է «ուտել» երկրում նավթի ու գազի որոնման համար նախատեսված փողերը
ՀՀ կառավարությունը դեմ չէ, որ ներդրողները Հայաստանում նավթի ու գազի պաշարների որոնման ծրագիր իրականացնեն, իսկ գումարները նրա գրպանը գնան: Նոյեմբերի 2-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք է հայտնել ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը: «Գումարներ են հայտնվում, նույնիսկ եթե 100 տոկոսով գիտեն, որ գազ ու նավթ չկա, ուղղակի պետք է նախագիծ ներկայացնել կորզելու համար այդ փողերը: Հայաստանի կառավարությանը ձեռնատու է, որ հորատում անեն, իսկ ժողովուրդը հույսով ապրի»,-ասել է նա:
Նա նշել է, որ որպես կանոն նավթի ու գազի պաշարներ կան այնտեղ, որտեղ նախկինում ծովի հատակ է եղել, որ վերածվել է անապատի, որտեղ պլանկտոնի նստվածք կա: «Աշխարհագրությունից հայտնի չէ, որ ժամանակին Հայաստանի տարածքում ծովի հատակ է եղել»,-ասել է նա:
Կառավարությունը նոյեմբերի 1-ին քննարկել էր նավթի ու գազի առկայության հետազոտման համար երկրի ընդերքի տրամադրման կարգը: Փաստաթղթով որոշվում են հետախուզման պայմանական չափերն ու տարածքի սահմանները: Գործադիր մարմինը նաև հավանություն է տվել նավթի ու գազի արդյունահանման բաշխման կարգին:

Правительство Армении не против представления программы инвесторам для поиска залежей нефти и газа на территории республики, при этом поступающие денежные средства идут в его карман. Такое мнение 2 ноября на пресс-конференции в Ереване экс-премьер Армении, представитель фракции АНК в парламенте Грант Багратян. «Появляются деньги, даже если уверены на 100%, что нет газа и нефти, а есть необходимость в представлении проекта и заполучения этих денег. Правительству Армении на руку, чтобы бурили землю, а народ будет жить надеждой», – сказал он.
В этом контексте он отметил, что залежи газа и нефти бывают, как правило, там, где раньше было морское дно, превратившееся в пустыню, где есть осадок из планктона. «Географически не известно, чтобы на территории Армении исторически было дно моря», – сказал он.
Правительство Армении на заседании 1 ноября обсудило порядок предоставления недр страны для изучения на предмет наличия нефти и газа. Документом определяются условные размеры и границы территорий для разведки. Исполнительный орган также одобрил порядок распределения производства нефти и газа. Сроки по геологическому изучению и промыслу нефти и газа, а также минимальный объём их добычи и стоимость будут определены посредством договоров.