Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆֆերնը հակասություններ և մրցակցություն չի տեսնում Հայաստանի ՀԱՊԿ-ին անդամակցելու և ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցելու մեջ: Այդ մասին ամերիկացի դիվանագետը հայտարարեց լրագրողներին «Համագործակցային անվտանգության ամրապնդումը. ՆԱՏՕ-ի Նոր գործընկերային քաղաքականության հավելյալ ներդրում» սեմինարի ժամանակ, որն անցնում է Հայաստանում ՆԱՏՕ շաբաթվա շրջանակներում: Ըստ նրա, «սառը» պատերազմն արդեն ավարտվել է և Հայաստանը, համագործակցելով Ռուսաստանի և ՀԱԿՊ հետ, նաև ՆԱՏՕ-ի գործընկերն է, ինչպես և ՀԱՊԿ մյուս անդամները, այդ թվում նաև Ռուսաստանը:
Ինչ վերաբերում է ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի համագործակցությանը, ապա, ըստ Հեֆֆերնի, այն զարգանում է մի քանի ուղղություններով՝ խաղաղարար գործունեություն և պաշտպանական ոլորտի բարեփոխումներ, այդ թվում ՀՀ ԶՈւ պրոֆեսիոնալիզմի բարձրացում:
Նա նաև նշեց, որ ԱՄՆ ու Ռուսաստանի միջև մրցակցություն չկա, երկրները համագործակցում են Հարավային Կովկասի խնդիրների լուծման հարցում, հատկապես սերտ են համագործակցում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում:

Посол США в Армении Джон Хефферн не видит противоречий и какого-либо соперничества между участием Армении в ОДКБ и ее сотрудничеством с НАТО. Об этом американский дипломат заявил журналистам во время семинара “Укрепление сотрудничества во имя безопасности; вклад Новой политики партнерства НАТО”, проходящего в рамках Недели НАТО в Армении. По его словам, «Холодная война» уже закончилась, и Армения, сотрудничая с Россией и ОДКБ, является партнером НАТО, как и другие члены ОДКБ, в том числе Россия.
Что касается сотрудничества Армении и НАТО, то оно, по словам Джона Хефферна, развивается по нескольким направлениям: миротворческая деятельность и оборонные реформы, в том числе повышение профессионализма ВС Армении.
Он также отметил, что между США и Россией нет никакой конкуренции, страны сотрудничают в решении существующих на Южном Кавказе проблем, особенно тесно взаимодействуя в рамках Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта.