6 Նոյեմբեր 2012 - 05:41 AMT
«ՀԺ». Փոթիի գործադուլը շարունակվում է. հայկական կողմը փորձում է բեռները վերահասցեավորել Բաթումի նավահանգիստ
Վրաստանի Փոթի նավահանգստում անցած շաբաթվա վերջին սկսված գործադուլը շարունակվում է։ Արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը «Հայկական ժամանակ»-ի թղթակցին երեկ հայտնել է, որ ներկայումս հայկական կողմը փորձում է բեռները վերահասցեավորել Բաթումի նավահանգիստ և այնտեղ բեռնաթափել։ Սակայն, այդ դեպքում բեռների տեղափոխումը նավահանգստից Երևան՝ կթանկանա մոտ 30 տոկոսով։ Օրինակ, եթե մեկ կոնտեյները Փոթիից Երևան էր բերվում մոտ 700 դոլարով, ապա Բաթումից Երևան տեղափոխման գինը կկազմի 1100 դոլար։ «Մենք արդեն առաջարկել ենք գործարարներին, որ նրանք համաձայնություն տան իրենց բեռները բեռնաթափել Բաթումում»,– ասել է Ղազարյանը։ Վերջինս թերթի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է, որ այդ գործադուլը դեռ չի ազդել Հայաստան մատակարարվող առաջին անհրաժեշտության ապրանքների տեղափոխման վրա՝ ցորեն, վառելիք և այլն։ Ղազարյանը նաև զգուշավոր կանխատեսում է արել, որ գործադուլը երկար չի տևի։

6 Ноябрь 2012 - 07:55 AMT
“Айкакан жаманак”: Забастовка в Поти продолжается, армянская сторона пытается переадресовать груз в порт Батуми
Газета “Айкакан жаманак” пишет, что забастовка рабочих в грузинском порту Поти продолжается. Председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян сообщил корреспонденту газеты, что в настоящее время армянская сторона пытается переадресовать грузы в порт Батуми, и оттуда уже доставить в Армению. Однако в этом случае перевозка грузов подорожает на 30%.
К примеру, если перевозка одного контейнера из Поти в Ереван обходилась в 700 долларов, то из Батуми в Ереван составит 1100 долларов.
Он также заявил, что забастовка пока не повлияла на перевозку в Армению товаров первой необходимости. Казарян также предположил, что забастовка продлится недолго.