Նոյեմբերի 6-ին NASDAQ OMX ֆոնդային բորսայում տեղի ունեցավ «Արարատբանկ» ԲԲԸ արտարժութային պարտատոմսերի ցուցակմանը նվիրված պաշտոնական արարողությունը:
«Այս քայլը առաջ կմղի Հայաստանի կապիտալի շուկան, որպեսզի այն սկսի զարգանալ արագ տեմպերով»,-ասել է NASDAQ OMX Արմենիա ֆոնդային բորսային գլխավոր տնօրեն Կոնստանտին Սարոյանը:
Իր հերթին բանկի գործադիր տնօրենի տեղակալ Դավիթ Հարությունյանը հայտնեց, որ արժութային պարտատոմսերի թողարկման արդյունքում բանկը 163 ներդրող ունեցավ, որոնք հիմնակնում ֆիզիկական անձինք են: Լրագրողների հետ զրույցում «Արարատբանկ» ԲԲԸ գործադիր տնօրենի տեղակալը նշել է, որ ներդրողների թվում կան ինչպես բանկի նախկին հաճախորդներ, այնպես էլ նոր: «Մենք նշում ենք, որ աճում է բնակչության հետաքրքրությունը պարտատոմսերի մասով ներդրումների հարցում, առավել ևս, որ դրա համար մեծ աշխատանք է կատարվել»,-ասել է նա:
Դավիթ Հարությունյանը հավելեց նաև, որ «հաջողությունը վստահություն է ներշնչում, որ 2013թ. բանկը հանդես կգա նոր առաջարկներով»:
ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ ԲԲԸ-ն հոկտեմբերի 1-ին հայտարարել է արժեկտրոնային պարտատոմսերի 5-րդ թողարկման մասին: Թողարկվեցին 40 000 անվանական, ոչ փաստաթղթային արժեկտրոնային պարտատոմսեր 25 ԱՄՆ դոլար անվանական արժեքով 36 ամիս մարման ժամկետով, 9 տոկոս տարեկան եկամտաբերությամբ: Որպես մարքեթ-մեյքեր հանդես եկավ «Ռենեսա» ընկերությունը:

6 Ноябрь 2012 - 08:42 AMT
6 ноября на фондовой биржи NASDAQ OMX состоялась официальная церемония, посвященная листингу валютных облигации ОАО «Араратбанк».
«Этот шаг станет локомотивом для того, чтобы рынок капитала Армении стал развиваться ускоренными темпами», – сказал генеральный директор фондовой биржи NASDAQ OMX Армения Константин Сароян.
В свою очередь заместитель исполнительного директора банка Давид Арутюнян сообщил, что в результате эмиссии валютных облигаций у банка появилось 163 инвестора, которые в основном являются физлицами. В беседе с журналистами заместитель исполнительного директора ОАО «Араратбанк» отметил, что среди инвесторов как уже существующие клиенты банка, так и новые. «Мы отмечаем повышения интереса со стороны населения к инвестированию в облигации, тем боле, что для этого была проделана большая работа», – подчеркнул он.
Давид Арутюнян также добавил, что «этот успех вселяет уверенность в то, чтобы и в 2013 году банк выступил с новыми предложениями».
ОАО «Араратбанк» 1 октября объявил о пятой эмиссии облигаций на рынке капитала Армении. Было эмитировано 40 000 именных, недокументарных, купонных облигаций, номинальной стоимостью в 25 долларов США со сроком погашения в 36 месяцев, 9% годовой доходностью. Маркет-мейкером выступает инвестиционная компания «Ренеса».