Հայաստանը, Վրաստանն ու Մոլդովան ազգային տնտեսական ռեսուրսների սղության պատճառով բանկային հատվածի զարգացման հարցում շեշտը դրել են ներդրողների ներգրավման և միգրանտների դրամական փոխանցումները բանկեր ներգրավելու վրա: «Հաշվի առնելով այդ երկրների բանկերի համար հասանելի ֆոնդավորման փոքր ծավալը, կարելի է նշել առկա հնարավորությունների բավականին արդյունավետ կիրառումը»,-ասվում է ռուսական վարկանիշային «ՌԻԱ Ռեյտինգ» գործակալության հետազոտության մեջ:
Ուկրաինան բանկային ակտիվների ամենամեծ բաժինն ունի ՀՆԱ-ում՝ 80 տոկոս, Ռուսաստանը՝ 69,9 տոկոս: Մոլդովայի բանկային համակարգը երրորդն է ԱՊՀ երկրների թվում 58,2 տոկոս ցուցանիշով:
Հետազոտության արդյունքում վերլուծության են ենթարկվել ԱՊՀ երկրներում ձևավորված բանկային համակարգերը, առանձնացվել են նրանց առանձնահատկությունները և հետագա զարգացման ուղիները, մասնավորապես հետագայում փոխադարձ ֆինանսական էքսպանսիայի առումով:

6 Ноябрь 2012 - 09:39 AMT
Армения, Грузия и Молдова ввиду ограниченности ресурсов сделали упор на привлечение инвесторов для развития банковского сектора
Армения, Грузия, Молдова ввиду ограниченности ресурсов в национальных экономиках сделали упор в развитии банковского сектора на иностранных инвесторов и привлечение в банки средств, получаемых денежных переводов мигрантов. «Учитывая небольшой объем доступного фондирования для банков этих стран можно отметить неплохой уровень использования существующих возможностей», – в исследовании российского Рейтингового агентства "РИА Рейтинг".
У Украины самая высокая доля банковских активов в ВВП – 80%, у России – 69,9%. Молдавская банковская система занимает третье место среди стран СНГ по стоимости активов в ВВП с показателем 58,2%.
В рамках проведенного экспертами агентства "РИА Рейтинг" исследования проанализированы сложившиеся в государствах СНГ банковские системы, выделены основные их особенности и возможные пути дальнейшего развития, в частности дальнейшей взаимной экспансии финансового капитала.