6 Նոյեմբեր 2012 - 13:49 AMT
Շաբաթվա ավարտին NASDAQ OMX Արմենիան կգործարկի ԱՊՀ –ում եզակի երկարաժամկետ վարկային ռեսուրսների հարթակը
Արդեն հաջորդ շաբաթվա վերջում NASDAQ OMX Արմենիան կգործարկի նոր վարկային հարթակ: Այդ մասին նոյեմբերի 6-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է NASDAQ OMX Արմենիա բորսայի գլխավոր տնօրեն Կոնստանտին Սարոյանը: «Այնտեղի մեխանիզմը միանգամայն տարբերվում է գործող կարճաժամկետ overnight, վարկերից, այն եզակի է նույնիսկ ԱՊՀ երկրների համար»,-ասել է նա:
Սարոյանը հավելել է, որ նոր պրոդուկտը նախատեսվում է 7 օրվա համար, երբ ֆինանսական հաստատությունները կկարողանան սակարկել իրենց ժամանակավորապես ազատ դրամական միջոցները:
Օvernight միջբանկային մեկօրյա վարկերի հարթակը գործարկվեց NASDAQ OMX Արմենիա բորսայում 2010թ. ապրիլի 2-ին: Այսօրվա դրությամբ այդ հարթակն, ըստ գլխավոր տնօրենի, բավականին ակտիվ է աշխատում, ինչն էլ նախադրյալ հանդիսացավ նոր, ավելի երկարաժամկետ պրոդուկտի գործարկման համար:

6 Ноябрь 2012 - 13:48 AMT
До конца недели NASDAQ OMX Армения запустит уникальную для стран СНГ площадку долгосрочных кредитных ресурсов
Уже в конце текущей недели на NASDAQ OMX Армения будет запущена новая кредитная площадка. Об этом в беседе с журналистами 6 ноября сообщил генеральный директор фондовой биржи NASDAQ OMX Армения Константин Сароян. «Там механизм абсолютно отличается от действующей сейчас на бирже площадки краткосрочных кредитов overnight, он уникален даже для стран СНГ», – сказал он. Константин Сароян добавил, что новый продукт будет рассчитан на семидневный период, когда финансовые учреждения смогут торговать своими временно свободными денежными средствами.
Площадка для межбанковских однодневных кредитов (overnight) была запущена фондовой биржей NASDAQ OMX Армения 2 апреля 2010 года. На сегодняшний день эта площадка, по словам гендиректора, работает достаточно активно, и стала предпосылкой для запуска нового, более долгосрочного продукта.