Լոնդոնում նոյեմբերի 5-8 միջազգային «World Travel Market» ցուցահանդեսում միասնական տաղավարով ներկայանալու Հայաստանի և Արցախի որոշման վերաբերյալ Ադրբեջանի Մշակույթի և տուրիզմի նախարարության հայտարարությունը պարզապես հիվանդ երևակայության արդյունք է: Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Հայաստանի Ազգային մրցունակության հիմնադրամը, որը 11 հայկական տուրիստական ընկերությունների հետ միասին մասնակցում է այդ ցուցահանդեսին:
Համաձայն ադրբեջանական կողմի տարածած հայտարարության, «համապատասխան միջոցների կիրառմամբ պետք է դադարեցվի Արցախի 7 տուրընկերությունների մասնակցությունը, ինչպես նախորդ անգամ»:
ՀԱՄՀ-ն ընդգծում է, որ նախ` ցուցահանդեսին ներկայացված է ոչ թե 7, այլ 11 տուրընկերություններ, երկրորդ`նախկինում երբեք խոչընդոտներ չեն եղել` կապված Արցախի մասնակցության հետ` չհաշված Ֆրանսիայի դեպքը, երբ Ադրբեջանը ցուցաբերց իր ավանդական բարբարոսությունը, ինչի արդյունքում վնասվեց տաղավարը:
«Հայաստանի և Արցախի համատեղ տաղավարը շարունակում է իր մասնակցությունը Լոնդոնի ցուցահանդեսին, ավելին` այցելուների կողմից մեծ հետաքրքրություն է վայելում»,-ասվում է ՀԱՄՀ հաղորդագրությունում: Բացի այդ, հայկական պատվիրակության պահանջով ցուցահանդեսից հեռացվել է հակահայկական բնույթ ունեցող ամբողջ տեղեկատվությունը:

7 Ноябрь 2012 - 11:41 AMT
Совместный павильон Армении и Арцаха продолжает пользоваться большим вниманием на выставке «World Travel Market», несмотря на агрессию Азербайджана
Заявление министерства культуры и туризма Азербайджана относительно участия Армении и Арцаха единым павильоном на международной выставке «World Travel Market», которая проходит в Лондоне 5-8 ноября, является просто плодом больного воображения. С таким заявлением выступил Фонд национальной конкурентоспособности Армении, который с 11 армянскими туркомпаниями принимает участие на этой выставке.
Согласно распространенному азербайджанской стороной заявлению, «с применением соответствующих мер должно было быть прекращено участие Арцаха из 7 туркомпаний, как и в прошлый раз».
ФНКА подчеркивает, что, во-первых, на выставке представлено не 7, а 11 туркомпаний, а во-вторых, никогда ранее не было никаких препятствий для участия Арцаха, не считая случая во Франции, когда Азербайджан проявил свое традиционное варварство, в результате чего был поврежден павильон.
«Совместный павильон Армении и Арцаха продолжает принимать свое участие на выставке в Лондоне, более того, пользуется большим интересом со стороны посетителей», – говорится в сообщении ФНКА. Помимо этого, по требованию армянской делегации с выставки удалена вся информация, содержащая антиармянский характер.