ՀՀ գյուղնախարարության սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը 2012թ. սեպտեմբեր-հոկտեմբերին տեսչական ստուգումներ է անցկացրել 59 տնտեսվարողների մոտ, որոնք զբաղվում են պանրի արտադրությամբ:
Ինչպես հայտնել է Պետծառայության պետ Աբրամ Բախչագուլյանը, արտադրողների հանդեպ կիրառվել է վարչական պատասխանտվություն 10,450 մլն դրամի չափով: Ըստ նրա, ստուգումներն անց են կացվել 84 պահանջ պարունակող հարցաթերթիկի հիման վրա: «Ստուգումների արդյունքում տնտեսվարողների մոտ հայտնաբերվել են սանիտարա-հիգիենիկ պահանջների, մակնշման, պիտանելիության ժամկետի խախտումներ»,-ասել է նա:
Մասնավորապես, 18 տնտեսվարողների գործունեությունը դադարեցվել է մասնակիորեն կամ ամբողջությամբ, շուկայից առգրավվել է 5,5 տոննա պանիր, քանի որ «Չանախ» տեսակի պանրում հայտնաբերվել է աղիքային ցուպիկ, որը վնասակար է առողջության համար: Ինչպես պարզաբանել է Բախչագուլյանը, այդ խնդիրը հիմնականում բնորոշ է փոքր ձեռնարկություններին, որոնք օրը 50-60 կգ պանիր են արտադրում, քանի որ, ի տարբերություն խոշոր ձեռնարկությունների, չեն կարող որակի չափանիշներ ներմուծել և հսկողություն սահմանել:
Պետծառայությունը մինչև տարեվերջ մտադիր է ստուգումներ անցկացնել 70 տնտեսվարողների մոտ մսի արտադրության ոլորտում:
Վարչապետը նշեց, որ իշխանությունները պարտավորվել են ապահովել սննդամթերքի որակն ու անվտանգությունը: «Մենք ներմուծում ենք մոնիտորինգի համակարգը, որպեսզի կարողանանք վերահսկել այդ ոլորտը, եթե խախտումներ հայտնաբերվեն, դրանք հասանելի կդառնան հանրությանը»,-ասել է նա

8 Ноябрь 2012 - 07:38 AMT
Государственная служба безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства РА в сентябре-октябре 2012 года провела инспекционные проверки у 59 хозсубъектов, занятых производством сыра.
Как сообщил начальник Госслужбы Абрам Бахчагулян, в отношении производителей применена административная ответственность в размере 10,450 млн драмов. По его словам, проверки были проведены на основе опросного листа, содержащего 84 требований. “По итогам проверок у хозсубъектов были выявлены нарушения по санитарно-гигиеническим требованиям, маркировке, сроков годности и другие”, – сказал он.
В частности, деятельность 18 хозсубъектов прекращена частично или полностью, с рынка изъято 5,5 тонн сыра, поскольку в виде “Чанах” была обнаружена кишечная палочка, которая опасна для здоровья. Как пояснил Бахчагулян, данная проблема в основном присуща малым предприятиям, производящим в день 50-60 кг сыра, поскольку, в отличие от крупных производителей, они не могут внедрять систему стандартов качества и вести контроль.
Госслужба до конца года планирует провести проверки у 70 хозсубъектов в сфере производства мясопродуктов.
В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян подчеркнул, что власти взяли на себя ответственность по обеспечению качества и безопасности продуктов питания. “Мы внедряем систему мониторинга, чтобы могли периодически вести контроль в этой сфере, и если будут выявлены нарушения, то они станут доступны общественности”, – подчеркнул он.