8 Նոյեմբեր 2012 - 10:56 AMT
ԼՂՀ հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի այսօրվա նիստում քննարկվել է «Ղարաբաղ Տելեկոմ» ընկերության կողմից մատուցվող ինտերնետ ծառայությունների սակագների վերանայման մասին հարցը։
Ընկերությունն առաջարկում է նոր սակագներ՝ բոլոր ինտերնետ-բաժանորդների համար, որոնք կգործեն շատ շուտով։ Նիստում հստակ ժամկետներ չեն նշվել՝ տեխնիկական մի քանի խնդիրների լուծմամբ պայմանավորված, բայց հավաստիացրել են, որ շատ չեն ուշանա՝ շուրջ 15 օրից։
և այսպես՝ DSL մոդեմով ինտերնետի նվազագույն արագությունը կկազմի մինչև 512 /512 կբիթ/վրկ՝ նախկին 128 կբիթ/վրկ-ի փոխարեն։ Նվազագույն՝ 512/512 կբիթ/վրկ արագությամբ ինտերնետ ունենալու համար, որի գինը հիմա կազմում է 7 399 դրամ, բաժանորդները կվճարեն 3 000 դրամ, որից քիչ ավելի վճարում են հիմա 128 կբիթ/վրկ արագության համար։ Ի դեպ, ներկայումս, ինչպես նշվեց նիստում, բաժանորդների մոտ 80 տոկոսը օգտվում է 128 և 256 կբիթ/վրկ արագությամբ կապից։
Մինչև 1024/1024 կբիթ/վրկ արագությամբ ինտերնետի սակագինը կկազմի 4 200 դրամ՝ ներկայիս 9 399 դրամի փոխարեն, մինչև 2048/1024 կբիթ/վրկ-ի դեպքում՝ 5 600 դրամ՝ 12 399-ի, մինչև 3072/1024 կբիթ/վրկ-ի դեպքում՝ 7 600՝ 15 399 դրամի, մինչև 6144 /1024 կբիթ/վրկ-ի դեպքում՝ 14600 դրամ՝ 22 399 դրամի փոխարեն։
Փոխվելու են նաև օպտիկամանրաթելային մալուխով ինտերնետի սակագները. այստեղ նույնպես նվազագույն արագություն է սահմանվում 512 /512 կբիթ/վրկ-ն, որի համար բաժանորդները կվճարեն 3 400 դրամ՝ գործող 7399-ի փոխարեն։ Մինչև 1024/1024 կբիթ/վրկ արագությամբ ինտերնետի սակագինը կկազմի 4 400 դրամ՝ ներկայիս 9 399 դրամի փոխարեն, մինչև 2048/1024 կբիթ/վրկ-ի դեպքում՝ 5 800 դրամ՝ 12 399-ի, մինչև 3072/1024 կբիթ/վրկ-ի դեպքում՝ 7 800՝ 15 399 դրամի, մինչև 6144 /1024 կբիթ/վրկ-ի դեպքում՝ 14800 դրամ՝ 22 399 դրամի փոխարեն։ Օպտիկամանրաթելային մալուխով ինտերնետի նոր արագություն է սահմանվում՝ մինչև 10240/10240 կբիթ/վրկ, որի համար բաժանորդը կվճարի 18 000 դրամ։

8 Ноябрь 2012 - 10:42 AMT
Государственная комиссия по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции Нагорно-Карабахской Республики обсудила вопрос о пересмотре тарифов на интернет-услуги компании “Карабах-Телеком”.
Компания предлагает новые тарифы для всех интернет-абонентов, которые будут введены очень скоро. На заседании не было отмечено четких сроков, что обусловлено решением ряда технических проблем, однако компания заверила, что задержек не будет, и уже дней через 15 они будут установлены.
Итак, минимальная скорость интернета с модемом DSL составит 512 /512 кбит/сек против 128 кбит/сек в прошлом.
Если раньше за интернет с указанной скоростью абоненты платили 7 399 драм, то теперь это составит 3000 драм, тогда как до сих пор чуть больше платили за скорость 128 кбит/сек. Между тем, как было отмечено на заседании, 80% пользователей пользовались интернетом со скоростью 128 и 256 кбит/сек.
Тариф на интернет со скоростью 1024/1024 кбит/сек составит 4 200 драм против нынешних 9 399 драм, в случае, если скорость составив 2048/1024 кбит/сек, абонент будет платить 5600 драм против 12 399, при скорости до 3072/1024 кбит/сек – 7600 драм против 15 399, при скорости до 6144/1024 кбит/сек – 14 600 драм против 22 399 драм, которые были до сих пор, сообщает karabakh-open.info.
Будут изменены также тарифы на интернет по оптико-волоконному кабелю: здесь также будет установлена минимальная скорость 512/512 кбит/сек, за который абоненты будут платить 3 400 драм против нынешних 7 399 драм. Тариф на интернет со скоростью 1024/1024 кбит/сек составит 4 400 драм против нынешних 9 399, до 2048/1024 кбит/сек – 5 800 драм против 12 399, до 3072/1024 кбит – 7 800 драм против нынешних 15 399-и, до 6144/1024 кбит/сек – 14 800 драм против 22 399 драм ныне. Для интернета по оптико-волоконному кабелю будет установлена новая скорость до 10240/10240 кбит/сек, за который абоненты будут платить 18 000 драм.