Նոյեմբերի 8-ին NASDAQ OMX Արմենիա բորսան հայտարարեց ժամկետային վարկային ռեսուրսների հարթակի գործարկման մասին: Նոր հարթակում կկազմակերպվի 7 օր ժամկետայնությամբ միջբանկային վարկային գործարքների կնքման գործընթացը:
«Նոր պրոդուկտը պահանջարկ կունենա շուկայում, քանի որ հետաքրքրությունը մեծ է»,-ասել է NASDAQ OMX Արմենիա ֆոնդային բորսայի գլխավոր տնօրեն Կոնստանտին Սարոյանը:
Ըստ նրա, նոր հարթակի գործարկումն ու շահագործումը ոչ միայն ծանր գործ է, այլ նաև շատ ժամանակ է պահանջում ու տարբեր ոլորտների մասնագետների մասնակցություն՝ կանոնակարգողից մինչև ՏՏ ոլորտի մասնագետներ:
Կոնստանտին Սարոյանը նաև հավելեց, որ նոր հարթակը տեխնիկապես պատրաստ է, իսկ գործարքներ հնարավոր կլինի կնքել արդեն եկող երկուշաբթի՝ նոյեմբերի 12-ին:
Օvernight վարկային ռեսուրսների հարթակի հետ մեկտեղ այն կստեղծի ակտիվների առավել արդյունավետ ու ճկուն կառավարման հնարավորություններ, ինչպես նաև կնպաստի կարճաժամկետ վարկային տոկոսադրույքների արդար ու թափանցիկ գնագոյացմանը:
Օvernight վարկային ռեսուրսների հարթակը գործարկվել է NASDAQ OMX Արմենիա ֆոնդային բորսայում 2010թ. ապրիլի 2-ին: Այսօրվա դրությամբ այդ հարթակը նոր, ավելի երկարաժամկետ պրոդուկտի գործարկման նախադրյալ դարձավ:

8 ноября на NASDAQ OMX Армения состоялась официальная церемония запуска новой площадки кредитных ресурсов. На ней будет организован процесс заключения 7-дневных межбанковских сделок.
«Новый продукт будет востребован среди участников рынка, поскольку они проявили большой интерес к ней», – сказал генеральный директор фондовой биржи NASDAQ OMX Армения Константин Сароян.
По его словам, запуск и эксплуатация новой площадки является не только трудным делом, но и требует большого времени и вовлеченности специалистов из разных сфер – от регулятора до ИТ-специалистов.
Константин Сароян также добавил, что новая площадка технически полностью готова, а сделки на ней можно будет заключать уже с понедельника – 12 ноября.
Одновременно с уже действующей площадкой для межбанковских однодневных кредитов (overnight) участники биржи смогут наиболее эффективно управлять своими активами, что также будет способствовать прозрачному и справедливому ценообразованию краткосрочных процентов.
Площадка для межбанковских однодневных кредитов (overnight) была запущена фондовой биржей NASDAQ OMX Армения 2 апреля 2010 года. На сегодняшний день эта площадка, и стала предпосылкой для запуска нового, более долгосрочного продукта.