Ազգային ժողովը նոյեմբերի 13-ին 73 «կողմ», 9 «դեմ» և 17 «ձեռնպահ» ձայների հարաբերակցությամբ ընդունել է նվազագույն աշխատավարձի մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագիծը, որով նախատեսվում է նվազագույն աշխատավարձն անվելացնել 2500 դրամով (մոտ 6 դոլար): Այդպիսով, 2013թ. հունվարի 1-ից նվազագույն աշխատավարձը Հայաստանում 32,5 հազար դրամի փոխարեն կկազմի 35 հազար դրամ (մոտ 86 դոլար):
Օրինագծին դեմ են քվեարկել ԲՀԿ-ն և ընդդիմադիր կուսակցությունները: Հայաստանի կառավարությունը սեպտեմբերի 20-ին բացասական եզրակացություն է տվել «Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» օրենքի նախագծին, որը նախապատրաստվել էր խորհրդարանի պատգամավորների կողմից, այդ թվում` Հայաստանի նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանի:
Ինչպես հաղորդել է Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, օրինագծում նախատեսվում է այժմ գործող 32 500 դրամ նվազագույն աշխատավարձի փոխարեն այն սահմանել 72 500 դրամի մակարդակում: «Դա շատ ցանկալի արդյունք է` բարձրացնել աշխատավարձը, սակայն այդ նախագծի անմիջական իրականացումը կհանգեցնի տնտեսական զարգացման լուրջ խնդիրների: Ավելին, կառավարության ծրագրում նախատեսված է նվազագույն աշխատավարձի չափի ավելացում 2013-2015թթ. միջնաժամկետ ծախսային ծրագրի շրջանակներում, ինչպես նաև 2013-ի պետբյուջեի ծրագրով նաև նախատեսված է աշխատավարձի նվազագույն չափի ավելացում»,- ասել է նա:
Դրա հետ կապված նա հավելել է, որ 100 տոկոսով աշխատավարձի բարձրացումը ծանր բեռ կլինի Հայաստանի պետբյուջեի համար և պետական հատվածից կպահանջի 360 մլրդ դրամ ծախսեր, ինչպես նաև կավելացնի մասնավոր հատվածում «ստվերը», որը չի ցանկանա արտացոլել աշխատողների աշխատավարձի իրական չափը:

13 Ноябрь 2012 - 11:43 AMT
Парламент Армении на состоявшемся 13 ноября 73 голосами “за”, 9 – “против” и при 17 “воздержавшихся” принял законопроект о внесении изменений в закон о минимальной заработной плате, который предусматривает ее увеличение на 2500 драмов (примерно $6). Таким образом, с 1 января 2013 года минимальная заработная плата в Армении с 32,5 тысяч драмов (примерно $80) увеличится до 35 тысяч драмов (примерно $86).
Против законопроекта проголосовали партия «Процветающая Армения» и оппозиционные партии.
Правительство Армении на заседании 20 сентября дало отрицательное заключение по проекту закона “О минимальной месячной заработной плате”, который был подготовлен депутатами парламента, в том числе экс-премьером Армении Грантом Багратяном.
Как заявил тогда министр финансов Армении Ваче Габриелян, в проекте закона предусматривается вместо действующей сейчас минимальной зарплаты в размере 32 500 драмов установить ее на уровне 72 500 драмов. “Это очень желаемый результат – повысить зарплату, однако непосредственное осуществление этого проекта приведет к серьезным проблемам по экономическому развитию. Более того, в программе правительства предусмотрено увеличение минимального размера зарплаты в рамках среднесрочной расходной программы на 2013-2015 гг, а также в проекте госбюджета на 2013 год также предусмотрено повышение минимального размера зарплаты”, – сказал он.
В связи с этим он добавил, что повышение зарплаты на 100 процентов ляжет тяжелым бременем на госбюджет Армении и потребует от госсектора 360 млрд драмов расходов, а также повысить “тень” в частном секторе, который не захочет отражать реальный размер зарплаты работников.