19 Նոյեմբեր 2012 - 11:16 AMT
Ռուսաստանն առաջ է անցել Սաուդյան Արաբիայից և դարձել նավթի արդյունահանման համաշխարհային առաջատար: Նավթային վիճակագրության համատեղ նախաձեռնության (JODI, Joint Organisations Data Initiative) տվյալներով, սեպտեմբերին ՌԴ-ում նավթի արդյունահանման օրական ծավալը կազմել է 10 մլն բարել, միաժամանակ Սաուդյան Արաբիայում արդյունահանումը 280 հազար բարելով պակաս է եղել:
Միաժամանակ, ՌԴ էներգետիկայի նախարարության տվյալներով, սեպտեմբերին երկիրն արդյունահանել է օրական 10,39 մլն բարել նավթ, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»:
JODI-ն ստեղծվել է նավթի արդյունահանման մասին տվյալների փոխանակման համար: Նախագիծը տվյալներ է ստանում 90 երկրների պրոֆիլային նախարարություններից և 6 միջազգային կազմակերպություններից:

19 Ноябрь 2012 - 11:03 AMT
Россия обогнала Саудовскую Аравию и стала мировым лидером по добыче нефти. По данным Совместной инициативы по нефтяной статистике (JODI, Joint Organisations Data Initiative), в сентябре ежедневный объем добычи в РФ составлял 10 млн баррелей, при этом в Саудовской Аравии добывалось на 280 тыс баррелей меньше.
Между тем, по собственным данным министерства энергетики РФ, в сентябре страна добывала 10,39 млн баррелей в сутки, передает агентство "Интерфакс".
Совместная инициатива по нефтяной статистике создана для обмена данными о добыче нефти. Проект получат данные от профильных министерств 90 стран и 6 международных организаций.