20 Նոյեմբեր 2012 - 09:10 AMT
Երևանի ու Վանի միջև ուղիղ ավիահաղորդակցությունը կարծես իրական է դառնում. կողմերը համաձայնությունը տվել են
Երևան-Վան-Երևան ուղիղ չվերթ իրականացնելու փաթեթը պատրաստ է և Հայաստանի ու Թուրքիայի ավիացիոն իշխանություններն իրենց համաձայնությունն արդեն տվել են: Մնում է կոմերցիոն շահերին համապատասխան օդանավ գտնել, որի առաջարկները կհամապատասխանեն կողմերի պահանջներին և մեկ տարի հետո չվերթները ստիպված չեն դադարի: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների
(գործատուների) միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը՝ «Աջակցություն Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների բարելավմանը» ծրագիրը ներկայացնելիս: Նա հայտնեց, որ այս չվերթը կարևոր է նախ այն տեսանկյունից, որ հայ-թուրքական տնտեսական հարաբերությունների հարցում հիմնականում շահագռգռված են Վանի, Բիթլիսի, Կարսի շրջանի գործարարները:
«Մենք փորձում ենք համագործակցել թուրքական գերատեսչությունների հետ: «Եթե Թուրքիայի կառավարությունը չի առարկում Երևան-Ստամբուլ չվերթին, ինչո՞ւ չլինի Երևան-Վան-Երևան ուղիղ չվերթ»,- ասաց Արսեն Ղազարյանը:
Ավելացնենք, որ Երևան-Վան-Երևան ուղիղ չվերթ իրականացնելու փաթեթը ստեղծվել է «Աջակցություն Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների բարելավմանը» ծրագրի շրջանակներում:
Հիշեցնենք, որ Երևանի ու Վանի միջև ուղիղ ավիահաղորդակցություն հաստատելու գաղափարը պատկանում է թուրք գործարար, Van Way Airlines ավիաընկերության հիմնադիր Ասլան Բայրամին: Ըստ նրա՝ օդային հաղորդակցության հաստատումը Երևանի ու Վանի միջև կնպաստի զբոսաշրջության զարգացմանը, Վանում մշակույթի զարգացմանը, նոր գործարար կապերի հաստատմանը հայ և թուրք գործարարների միջև:

20 Ноябрь 2012 - 12:33 AMT
Пакет по осуществлению прямого авиарейса Ереван-Ван уже готов, и авиационные руководства Армении и Турции уже дали свое согласие.
Остается найти воздушное судно, соответствующее коммерческим интересам и требованиям сторон.
Об этом 20 ноября во время встречи с журналистами рассказал председатель Союза промышленников и предпринимателей (работодателей) Армении Арсен Казарян во время представления программы “Содействие улучшению армяно-турецких отношений”.
Казарян отметил, что должно быть сделано все необходимое для того, чтобы рейсы Ереван-Ван действовали на постоянной основе а не носили временный характер. Он сообщил, что рейс, прежде всего, весьма важен потому, что в вопросе улучшения армяно-турецких экономических отношений в основном заинтересованы предприниматели городов Ван, Битлис, Карс.
“Мы пытаемся сотрудничать с турецкими службами. В конце концов, если турецкое правительство не против авиарейса Ереван-Стамбул, почему не быть прямому рейсу реван-Ван-Ереван?” – заявил Арсен Казарян.
Пакет по реализации прямого авиарейса Ереван-Ван-Ереван был создан в рамках программы “Содействие улучшению армяно-турецких отношений”.