ՀԱԿ նախաձեռնությամբ հրավիրված Ազգային Ժողովի արտահերթ նիստը չկայացավ: ՀՀԿ-ի պատգամավորները նիստերի դահլիճ չմտան, թեև ԱԺ-ում էին: ՀՀԿ-ից այնտեղ էին միայն ԱԺ փոխխոսնակներ Էդուարդ Շարմազանովն ու Հերմինե Նաղդալյանը:
Պատգամավորների գրանցումից հետ, պարզվեց՝ դահլիճում ներկա է ընդամենը 44 պատգամավոր և քվորում չապահովվեց:
Ըստ ԱԺ կանոնակարգի` երեք ժամ հետո խորհրդարանը պարտավոր է ևս մեկ գրանցում անցկացնել:
Հիշեցնենք, որ ՀԱԿ-ը կանխատեսել էր ՀՀԿ-ի նման մոտեցումը: Ժամը 14-ին ԱԺ դարպասների մոտ ՀԱԿ-ը բողոքի ակցիա է հրավիրել:
Նշենք, որ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստի օրակարգում ընդգրկված էր «Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Բնակչության պետական ռեգիստրի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և «Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:

Внеочередное заседание Национального Собрания Армении, созванное по инициативе Армянского национального конгресса, не состоялось. Депутаты РПА не вошли в зал заседаний, хотя и находились в НС РА. ИЗ РПА на заседании присутствовали лишь вице-спикеры НС РА Эдуард Шармазанов и Эрмине Нагдалян.
После регистрации депутатов выяснилось, что в зале присутствовали всего 44 депутата, и в результате кворум не был обеспечен.
Согласно регламенту Национального Собрания, спустя три часа парламент обязан провести вторичную регистрацию. Однако было понятно, что кворум не может быть обеспечен и спустя три часа. Напомним, что АНК предвидел подобный подход РПА. И в 14:00 часов у здания Национального Собрания по инициативе представителей АНК состоится акция протеста.
Отметим, что в повестку внеочередного заседания был включен пакет предложений о внесении изменений в Избирательном и Уголовном кодексах РА, в законе РА “О государственном регистре населения” и др.