Armtech 5-րդ կոնգրեսը ՏՏ ոլորտի առաջատար ներկայացուցիչներին կհավաքի դեկտեմբերի 10-11-ը Սիլիկոնյան հովտում՝ Սթենֆորդի համալսարանի տարածքում: Այդ մասին նոյեմբերի 22-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: Կոնգրեսին կմասնակցի ներկայացուցչական հայկական պատվիրակությունը վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորությամբ, ինչպես նաև 40 հայկական ընկերություններ: Ընդհանուր առամամբ մասնակիցների քանակը սահմանափակ է՝ մոտ 150 մար, չնայած նրան, որ կոնգրեսն արդեն մեծ ճանաչում ունի և ցանկացողների թիվը շատ ավելի մեծ է: Մասնակիցների թվում են HP, Intel, Cisco, Synopsis և այլն: Ընդլայնվել է նաև կոնգրեսի մասնակիցների աշխարհագրությունը՝ ներկայացուցիչներ կլինեն Ավստրալիայից, Լատինական Ամերիկայից և Ասիայի երկրներից:
Էկոնոմիկայի նախարարը նշել է, որ Armtech-ը նվիրված կլինի ՀՀ էկոնոմիկայի խնդիրներն, այդ թվում նաև ՏՏ զարգացմանը: «Կոնգրեսի հիմնական նպատակն է ներդրումներ ներգրավել ու նոր մասնագիտական աշխատատեղեր ստեղծել Հայաստանում»,-ասաց Դավթյանը: Նա նաև հավելեց, որ միջոցառման շրջանակներում տեղի կունենա Հայաստանի պաշտոնական ներկայացուցչության բացումը: Նախատեսվում է նաև մի շարք համաձայնագրերի ստորագրում ՏՏ ոլորտի առաջատար ընկերությունների հետ:
Կազմակերպիչների թվում են նաև «Synopsis Արմենիա» ընկերությունն ու «Վիասֆեր ինթերնեշնլ» ընկերությունը, ինչպես նաև ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը:
Ինչպես նշել է «Synopsis Արմենիա» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ռիչ Գոլդմանը, Synopsis-ը մեծ հաջողությունների է հասել Հայաստանում, սակայն, «նպատակն է, որ տնտեսությունը զարգանա բարձր տեխնոլոգիաների կիրառմամբ»:
Իր հերթին «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանն ասաց, որ առաջին օրը ելույթներ են նախատեսված չորս հիմնական ուղղություններով՝ Հայաստանը ՏՏ ոլորտի երկիր ոչ միայն տարածաշրջանային, այլ նաև համաշխարհային մակարդակում, մարդկային ներուժը, ներդրումային հնարավորությունները, ինչպես նաև պետություն-մասնավոր հատված աշխատանքի ձևաչափը, այդ թվում Ազատ տնտեսական գոտիներ և տեխնոպարկեր: Երկրորդ օրը նախատեսվում են այցելություններ այդ ոլորտի ընկերություններ:

22 Ноябрь 2012 - 11:28 AMT
5-ый конгресс высоких технологий Armtech соберет ведущих представителей сферы 10-11 декабря в Силиконовой долине
Пятый по счету конгресс высоких технологий Armtech пройдет 10-11 декабря на территории Стенфордского университета в Силиконовой долине. Об этом 22 ноября на пресс-конференции в Ереване сообщил министр экономики Армении Тигран Давтян. В нем примет участие представительная армянская делегация во главе с премьер-министром Армении Тиграном Саркисяном, а также 40 армянских компаний. В общей сложности число участников ограничено и составит порядка 150 человек, несмотря на то, что конгресс уже имеет большую известность и число желающих намного больше.
Среди участников – HP, Intel, Cisco, Synopsis и другие. Расширилась и география участников конгресса – будут представители из Австралии, Латинской Америки и стран Азии.
Министр экономики Армении подчеркнул, что Armtech будет посвящен проблемам экономики Армении, в том числе и развитию ИТ и высоких технологий. «Главная цель конгресса – привлечение инвестиций и создание новых профессиональных рабочих мест в Армении», – подчеркнул Тигран Давтян. Он также добавил, что в рамках мероприятие состоится открытие официального постоянного представительства Армении в Силиконовой долине, а также планируется подписание ряда соглашений с ведущими компаниями сферы высоких технологий.
Среди организаторов конгресса высоких технологий Armtech госсектор, частный сектор, в том числе в лице компании «Synopsis Армения» и компании "Виасфер Интернешнл", а также Международное агентство развития США (USAID).
Как отметил генеральный исполнительный директор компании «Synopsis Армения» Рич Голдман, Synopsis добилась больших успехов в Армении, но «наша цель в том, чтобы экономика развивалась с использованием высоких технологий».
В свою очередь, директор фонда «Инкубатор предприятий», который также в числе организаторов, Баграт Енгибарян сказал, что в первый день Armtech-а запланированы выступления по четырем основным направлениям: Армения – страна информационных технологий не только на региональном уровне, но и на мировом; человеческий потенциал; участники узнают об инвестиционных возможностях, также будет представлен формат работы государство – частный сектор, в том числе, Свободные экономические зоны и технопарки. Во второй же день запланировано посещение ведущих компаний этой сферы.