Հայաստանը քննարկում է նոր էներգաբլոկի շինարարության մի քանի սխեմաներ, հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը «Ինտերֆաքսին» տված հարցազրույում: «Մենք ունենք օպերատոր, որն արդեն երկու տարի մշակում է բիզնես մոդել և կատարում ԱԷԿ-ի նոր բլոկի աշխատանքի արդյունավետության հաշվարկներ: Օպերատորի աշխատանքի առումով առկա է նաև ներդրողների մասին հարցը` որքան բաժին են ունենալու ներդրողները, որքան ներդրումներ են կատարելու և այլն»,- ասել է նա:
Այդ համատեքստում վարչապետը հիշեցրել է, որ Հայաստանը և Ռուսաստանը նախապես պայմանավորվել են ստեղծել համատեղ ձեռնարկություններ 50/50 հարաբերակցությամբ: «Դա նշանակում է, որ 50 տոկոսը ֆինանսավորվում է Ռուսաստանի կողմից, 50 տոկոսը` մեր: Չի բացառվում, որ մենք կարող ենք նաև վերանայել մեր մասնակցության տոկոսը և մասնավոր ներդրողներ ներագրավել ԱԷԿ շինարարության մեջ: Ամեն դեպքում, մեր ռուս գործընկերները պատարստ են քննարկել նաև այդ մոդելը, որովհետև մենք հետաքրքիր առաջարկներ ենք ունեցել խոշոր ներդրողների կողմից, որոնք որոնում են իրենց կապիտալի ներդրման ոլորտներ: Այնպես որ, այդ տարբերակը մենք չենք բացառում: Չենք բացառում նաև հենց այս նախագծի համար վարկային միջոցներ ներգրավելու հնարավորությունը»,- ասել է վարչապետը:
Տիգրան Սարգսյանը հավելել է, որ ծրագրին համապատասխան, շինարարությունը պետք է սկսվեր 2014-ին, բայց, ցավոք սրտի, Ֆուկուսիմա ԱԷԿ-ում տեղի ունեցած վթարից հետո Ճապոնիայում իրադարձությունները Հայաստանից խլեցին լրացուցիչ շատ ժամանակ: Նրա խոսքով, համաշխարհային հանրությունը սկսեց լրացուցիչ վերանայել իր վերաբերմունքն ատոմակայանների նկատմամբ, խստացրեց անվտանգության կանոնները: «Դրա հետ կապված մենք նախաձեռնել ենք, առաջին հերթին, գործող կայանի լրացուցիչ միջազգային ստուգում, երկրորդ, խստացրել ենք պահանջները նոր բլոկերի նկատմամբ, որպեսզի 100 տոկոսով վստահ լինենք , որ նոր բլոկը համապատասխանում է անվտանգության արդի չափանիշներին»,- ասել է նա:
Անդրադառնալով նոր էներգաբլոկի ֆինանսավորմանը` Հայաստանի վարչապետը նաև հավելել է, որ հետաքրքրություն են հանդես բերել ներդրողներ Ամերիկայից, Ճապոնիայից և Մերձավոր Արևելքից: Ավելին, նրա խոսքով, Հայաստանը դիտարկում է Ռուսաստանից և Եվրասիական հակաճգնաժամային հիմնադրամից պետական վարկ ստանալու հնարավորությունը, իսկ հիմնական գործընկերը և ներդրողը շարունակում է մնալ «Ռոսատոմը»:

26 Ноябрь 2012 - 11:32 AMT
Армения рассматривает возможность получения кредита от Евразийского антикризисного фонда для строительства нового энергоблока
Армения обсуждает несколько схем финансирования проекта строительства нового энергоблока, заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян в интервью "Интерфакса". “У нас есть оператор, который уже два года разрабатывает и бизнес-модель, и делает расчеты эффективности работы нового блока АЭС. В плане работы оператора также есть вопрос относительно инвесторов – какую долю будут иметь инвесторы, сколько они будут вкладывать и т.д.”, – сказал он.
В этом контексте премьер напомнил, что Армения и Россия предварительно договорились о создании совместного предприятия в соотношении 50 на 50. “Это означает, что 50% финансируется со стороны России, 50% – с нашей стороны. Не исключается, что мы можем также пересмотреть процент нашего участия и привлечь частных инвесторов к строительству АЭС. Во всяком случае, наши российские коллеги готовы обсуждать также и эту модель, потому что у нас были интересные предложения со стороны крупных инвесторов, которые ищут сферы вложения своего капитала. Так что, этот вариант мы не исключаем. А также не исключаем вариант привлечения кредитных ресурсов именно под этот проект”, – отметил глава правительства.
Тигран Саркисян добавил, что в соответствии с программой, строительство должно было начаться в 2014 году, но, к сожалению, события в Японии, которые развернулись после аварии на АЭС Фукусима, отняли у Армении дополнительно много времени. По его словам, мировое сообщество начало дополнительно пересматривать свое отношение к атомным электростанциям, ужесточило также каноны безопасности. “В связи с чем мы инициировали, во-первых, дополнительную международную проверку действующей станции, во-вторых, ужесточили требования в отношении новых блоков, чтобы на сто процентов быть уверенными в полном соответствии нового блока актуальным стандартам безопасности”, – подчеркнул он.
Касаясь финансирования нового энергоблока, премьер Армении также добавил, что интерес проявили инвесторы из Америки, Японии и Ближнего Востока. Более того, по его словам, Армения рассматривается возможность получения кредита госкредита от России и от Евразийского антикризисного фонда, а основным партнером и инвестором продолжает оставаться "Росатом".