26 Նոյեմբեր 2012 - 14:44 AMT
Իրանի դեմ կիրառվող պատժամիջոցները շատ ուժեղ են հարվածում Հայաստանի տնտեսությանը, քանի որ երկիրն այսօր երկու ելք ունի դեպի արտաքին աշխարհ՝ Վրաստանի և Իրանի տարածքով: Այդ մասին «Ինտերֆաքս» գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: «Միջազգային պատժամիջոցները գործնականում զրոյացնում են Իրանի հետ աշխատելու մեր հնարավորությունը, այդ թվում տարանցիկ փոխդարումների առումով: Դա լուրջ խնդիրներ է ստեղծում Հայաստանի համար: Ուստի ապրանքաշրջանառությունը Իրանի տարածքով և Իրանի հետ մեծ չէ: Խնդիրներ են առաջանում նաև դեպի Մերձավոր Արևելք արտահանման հետ, ինչը նվազեցնում է դիվերսիֆիկացիայի հնարավորությունները, բարդ մրցակցային պայմանների մեջ դնելով տրանսպորտային ծախսերի ավելացման պատճառով»,-ասել է նա:
Թեհրանն արդեն դադարեցրել է շուրջ 50 անվանում ապրանքների արտահանումը Հայաստան:
Այդ համատեքստում Սարգսյանը հավելել է, որ սահմանափակումները, որոնք ստիպված մտցնում է Իրանը, այդ թվում արժույթի հետ կապված գործարքների առումով, զսպում է տնտեսվարող օբյեկտների շփումը Իրանի ու Հայաստանի միջև:
ՀՀ վարչապետը ուշադրությունը սևեռել է այն բանի վրա, որ Հայաստանն, անկասկած, այդ հարցերը բարձրացնում է ԵՄ. ԱՄՀ և ՀԲ հետ բանակցություններում: «Նրանք բոլորը հասկանում են, որ դա լուրջ վնաս է հասցնում մեր տնտեսությանը: Եվ ոչ միայն մեր: Եվրոպական շատ երկրներ որոշակի խնդիրներ ունեն միջազգային պատժամիջոցների պատճառով»,-ասել է վարչապետը:

Международные санкции, которые применяются против Ирана, очень сильно бьют по экономике Армении, так как у страны сегодня два выхода на мировые рынки – через Грузию и через Иран. Об этом в интервью "Интерфаксу" заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян. “Международные санкции практически сводят к нулю нашу возможность работать с Ираном, в том числе осуществлять транзитные перевозки. Это создает очень серьезные проблемы для Армении. Поэтому товарооборот через Иран и с Ираном небольшой. В том числе возиикают проблемы с организацией экспорта в направлении Ближнего Востока, что сокращает возможности диверсификации, ставит в сложные конкурентные условия за счет удорожания транспортных расходов”, – отметил он.
Тегеран уже прекратил экспорт в Армению более пятидесяти наименований товаров.
В этом контексте Тигран Саркисян добавил, что ограничения, которые вынужденно вводятся Ираном, в том числе, и по валютным операциям, сдерживают контакты хозяйствующих субъектов между Арменией и Ираном.
Премьер обратил внимание на то, что Армения, безусловно, ставим этот вопрос во время переговоров и с ЕС, и с МВФ, и с Всемирным банком. “Они все понимают, что это наносит серьезный урон нашей экономике. Впрочем, не только нашей. Многие европейские страны испытывают определенные проблемы из-за международных санкций”, – сказал он.