28 Նոյեմբեր 2012 - 13:34 AMT
Հայ-վրացական սահմանում հայկական բեռնատարների հարցը լուծված է: Այդ մասին է PanARMENIAN.Net-ին է հայտնել ՀՀ ԱԳՆ մամլո քարտուղար Տիգրան Բալայանը: Ըստ նրա, այս պահի դրությամբ, սահմանին միայն երեք մեքենա է մնացել, որոնց վարորդները ձևակերպում են փաստաթղթերը:
Ավելի վաղ Բալայանը հայտնել էր, որ Հայաստանի դեսպանությունը Թբիլիսիում զբաղվում է փաստաթղթերը սխալ լրացնելու հետ կապված խնդրով:
Որոշ տվյալնելով, նախօրեին հայ-վրացական սահմանին էր կուտակվել 50 բեռնատար: Պատճառն այն է, որ վրաց մաքսավորները պահանջում էին 1000 դոլար տուգանք մուծել հայտարարագրված ու իրական քաշի տարբերության պատճառով: Բեռների քաշի տարբերությունը կազմում էր 30 կիլոգրամ:
Ինչպես գրում է «Հայկական ժամանակ» թերթը, արդեն լուրեր էին առաջացել, թե միջադեպի պատճառն այն է, որ ՀՀ ղեկավարությունը Վրաստանում խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ սատարել է նախագահ Սահակաշվիլիին:

28 Ноябрь 2012 - 13:21 AMT
Вопрос с армянскими трейлерами на армяно-грузинской границе решен. Об этом PanARMENIAN.Net сообщил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян. По его словам, на данный момент, на границе продолжают оставаться только три машины, водители которых оформляют документы.
Ранее Тигран Балаян сообщил, что посольство Армении в Тбилиси занимается решением проблем, связанных с неверным заполнением документов.
По некоторым данным, накануне на армяно-грузинской границе скопилось более 50 грузовых машин. Причиной этого стал тот факт, что грузинские таможенники требовали платить штраф в размере $1000 из-за разницы между задекларированным и реальным весом грузов. При этом разница составляла не более 30 килограммов.
Как пишет армянская газета «Айкакан Жаманак», уже возникли слухи, причиной подобного инцидента стало негласное решение новых грузинских властей из-за того, что руководство Армении поддерживало в ходе прошедших в Грузии парламентских выборов президента Михаила Саакашвили.