Կառավարությունը ՀՀ Ազգային ժողովից ստացել է 406 առաջարկություն՝ 2013 թ. պետական բյուջեի նախագծում փոփոխություն կատարելու համար; Այդ մասին նոյեմբերի 29-ին ՀՀ կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը: Նրա տեղեկացմամբ՝ առաջարկություններ ներկայացրել են և հանձնաժողովները, և խմբակցությունները, և անհատ պատգամավորները: Առաջարկությունները հիմնականում նախատեսում են բյուջետային հատկացումների ավելացում, որոշ դեպքերում՝ վերաբաշխում:
Հարցադրումներ կան սոցիալ-տնտեսական քաղաքականության վերանայման մասին:
Ընդհանուր առմամբ՝ պատգամավորներն առաջարկել են բյուջեի եկամուտներն ավելացնել 137,6 մլրդ դրամով, իսկ ծախսերը՝ 411 մլրդ դրամով:
ՀՀ կառավարությունը համաձայնել է պետական բյուջեի եկամուտներն ու ծախսերն ավելացնել 1,2 մլրդ դրամով:
Եկամուտների ավելացման հիմնական աղբյուրը (մոտ 1 մլրդ դրամ) լինելու են պաշտոնական դրամաշնորհները (արտասահմանից ստացվող անհատույց միջոցները); Դրամաշնորհների ավելացումը պայմանավորված է ինչպես փոխարժեքի ճշգրտմամբ, այնպես էլ նոր դրամաշնորհի ստացմամբ (Եվրոպական հարևանության ներդրումային ծրագիր):
Ծախսերից ամենամեծ ավելացում՝ 1,5 մլրդ դրամի չափով, նախատեսվում է զոհված զինծառայողների ընտանիքների բնակարանային պայմանների բարելավման համար: Սակայն կատավել է նաև 1,3 մլրդ դրամի այլ ծախսերի կրճատում:
Պատգամավորների առաջարկներից ընդունվել են 67-ը, 137-ը մերժվել են, իսկ 202 առաջարկություն կքննարկվի կառավարության հետագա ծրագրերում:

Правительство Армении на заседании 29 ноября согласилось увеличить расходы и доходы по проекту госбюджета на 2013 год на 1,2 млрд драмов. Как сообщил в ходе заседания министр финансов Армении Ваче Габриелян, было предложено увеличить расходы госбюджета на 411 млрд драмов, а доходы – на 137,6 млрд драмов.
Большая доля расходов в размере 1,5 млрд драмов придется на улучшение жилищных условий погибших воинов, а по линии доходов увеличение будет осуществлено за счет официальных грантов.
В целом, по словам министра, от депутатов Национального собрания поступило 406 предложений, 67 было принято во внимание, а 137 – отклонено, что же касается остальных 202 предложений, то они будут обсуждены в дальнейших программах правительства.
Согласно предварительному документу проекта госбюджета Армении на 2013 год, доходы консолидированного госбюджета планировалось установить на уровне 1 трлн. 31 млрд. драмов, расходы – на уровне 1 трлн. 151 млрд. драмов, дефицит – в размере 124 млрд. драмов или 2,6% от ВВП.