29 Նոյեմբեր 2012 - 10:40 AMT
Global Asset Management-ը կարող է դառնալ Հայաստանում մասնավոր կենսաթոշակային հիմնադրամի ակտիվները կառավարող առաջին ընկերությունը
Հայաստանի կառավարությունն ակտիվ բանակցություններ է վարում տասնյակ առաջատար միջազգային ընկերությունների հետ մասնավոր կենսաթոշակային կուտակային հիմնադրամի կառավարման համար: Այդ մասին նոյեմբերի 29-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանի ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վարդան Արամյանը: «Դրանց շարքում է Global Asset Management ընկերությունը, որն արդեն հետաքրքրություն է հանդես բերել Հայաստանի կապիտալի շուկայի նկատմամբ»,- հաղորդել է նա:
Դրա հետ կապված փոխնախարարը համոզմունք է հայտնել, որ արդեն 2013-ին Հայաստանում կձևավորվեն առաջին կենսաթոշակային հիմնադրամները, ընդ որում դրանք կլինեն մասնավոր, այլ ոչ թե պետական, քանի որ, ինչպես ցույց է տալիս միջազգային փորձը, պետությունն արդյունավետ կառավարիչ չէ նեղ մասնագիտացում ունեցող մասնագետների բացակայության պատճառով:
Վարդան Արամյանը նաև հաղորդել է, որ կամավոր կենսաթոշակային կուտակման ուղղությամբ Հայաստանում արդեն առկա է Capital Asset Management ներդրումային ընկերությունը:
Իրագործվող կենսաթոշակային բարեփոխումների շրջանակներում Հայաստանը 2014-ից անցում կկատարի պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի:

Правительство Армении активно ведет переговоры с десятком ведущих международных компаний для привлечения к управлению частными пенсионными накопительными фондами. Об этом 29 ноября на пресс-конференции в Ереване сообщил заместитель финансов Армении Вардан Арамян. «Среди них компания Global Asset Management, которая уже проявил интерес к рынку капитала Армении», – сообщил он.
В связи с этим замминистра выразил уверенность, что уже в 2013 году в Армении будут сформированы первые пенсионные фонды, причем, они будут частными, а не государственными, поскольку, как показывает международная практика, государство не является эффективным управляющим в силу отсутствия узкоспециализированных специалистов.
Вардан Арамян также сообщил, что по линии добровольного пенсионного накопления в Армении уже есть инвестиционная компания Capital Asset Management.
В рамках реализации пенсионных реформ Армения с 2014 года переходит к обязательной накопительной пенсионной системе.