30 Նոյեմբեր 2012 - 10:32 AMT
Փորձագետը խորհուրդ է տալիս Հայաստանին դիվերսիֆիկացնել տնտեսությունը` հումքի գներից կախումը վերացնելու համար
Ավստրալիայի Քվինսլենդի համալսարանի հանքարդյունաբերության ոլորտում սոցիալական պատասխանատվության կենտրոնի տնօրեն դոկտոր Սալիմ Ալին խորհուրդ է տալիս Հայաստանին զարգացման այլընտրանքային ուղիներ որոնել և չհիմնվել միայն լեռնահանքային արդյունաբերության ոլորտի վրա:
«Գները միշտ և ամենուրեք կարող են փոխվել, օրինակ, վանիլինի գինը, որը Մադագասկարից արտահանվող հիմնական ապրանքն է, վերջին շրջանում 500 անգամ նվազել և բարձրացել է»,- նոյեմբերի 30-ին ասել է նա Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի կողմից կազմակերպված «Հանքարդյունաբերություն և սոցիալ-տնտեսական զարգացում. Հայաստանի ընտրուղիները» թեմայով համաժողովի ժամանակ:
Հաշվի առնելով դա, Հայաստանը պետք է կառուցի դիվերսիֆիկացված տնտեսություն: «Եթե հումքի գները տատանվում են, ապա դա չպետք է ետ պահի երկիրը լեռնահանքային արդյունաբերության զարգացումից, պետք է այնպես պլանավորել տնտեսության զարգացումը, որպեսզի ապահովվի նրա հետագա դիվերսիֆիկացիան»,- ասել է նա:

Директор центра социальной ответственности горнодобывающей сферы университета Квинсленд (Австрия ) доктор Салим Али советует Армении искать пути альтернативных источников развития и не делать ставку лишь на горнодобывающую отрасль.
«Цены всегда и везде могут меняться, например, цены на ванилин, который является основным экспортным продуктом Мадагаскара, за последний период 500 раз спустились и поднялись», – сказал он 30 ноября в ходе конференции, организованной Американским университетом Армении на тему «Горнорудная промышленность и социально-экономическое развитие: пути выбора для Армении», комментируя влияние колебаний мировых цена на продукты горнорудной промышленности, от которых так зависит наша республика.
С учетом этого, по его словам, Армения должна строить диверсифицированную экономику. «Если цены на сырье колеблются, то это не должно останавливать страну от развития горнорудной промышленности, надо таким образом планировать развитие экономики, чтобы суметь обеспечить ее дальнейшую диверсификацию», – подчеркнул он.