«Կարծում եմ` Սերժ Սարգսյանն է ակնհայտ ֆավորիտը, որովհետև, մյուս մեծ տղաները չեն մասնակցում, ինչո՞ւ նրանք չկան»,- «168 ժամ»-ի թղթակցին տված հարցազրույցում` անդրադառնալով ՀՀ առաջիկա նախագահական ընտրություններին, նման տեսակետ է հայտնել Օքսֆորդի համալսարանի քաղաքագիտության և միջազգային հարաբերությունների բաժնի պրոֆեսոր Նեյլ Մաքֆարլեյնը:
Խոսելով ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի և ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի կողմից նախագահական ընտրություններում առաջադրվելու հավանականության մասին, Մաքֆարլեյնն ասել է. «Տեր-Պետրոսյանը չի ասել, որ մասնակցում է: Որքան գիտեմ, նա ասել է, որ սպասում է, թե ինչ կասի Ծառուկյանը: Եթե վերջինս դնի իր թեկնածությունը, ապա ինքը չի առաջադրվի: Հարցն այն է, թե արդյոք Ծառուկյանն ուզո՞ւմ է դնել իր թեկնածությունը»:
Ազգությամբ կանադացի քաղաքագետն անդրադարձել է նաև հայ-ռուսական հարաբերություններին` նշելով, որ Հայաստանը` Ռուսաստանի հետ ռազմավարական սերտ հարաբերությունների համատեքստում` Սերժ Սարգսյանը նաև լավ հարաբերություններ ունի ռուսների հետ: Իսկ Արևմուտքում, ըստ նրա, քչերն են հետաքրքրված հայաստանյան ընտրություններով: Հարցին` այսինքն Կրեմլը կպաշտպանի՞ նախագահ Սարգսյանի թեկնածությունը, Ն.Մաքֆարլեյնը պատասխանել է. «Հայաստանը կարևոր է Ռուսաստանի տարածաշրջանային քաղաքականության մեջ: Նրանք այս առումով ոչ մի խնդիր չունեն Սարգսյանի հետ, ուրեմն ինչո՞ւ նրանք պետք է փոխեն իրենց միտքը: Ինչո՞ւ պետք է անցնեն ընդդիմության կողմը»:

“Явным фаворитом на президентских выборах 2013 года в Армении является действующий президент Серж Саргсян, потому что другие “крупные игроки” не участвуют в них”, – сказал в беседе с газетой “168 жам” профессор факультета политологии и международных отношений Оксфордского университета Нил Макфарлейн.
Говоря о вероятности выдвижения на президентских выборах лидера АНК Левона Тер-Петросяна и лидера ППА Гагика Царукяна, Макфарлейн сказал: “Тер-Петросян не заявил о своем участии. Насколько я знаю, он сказал, что ждет заявления Царукяна. Если последний выдвинет свою кандидатуру, то первый президент выдвигаться не станет. Вопрос в том, хочет ли Царукян выдвигать свою кандидатуру?”
Канадский политолог также коснулся темы армяно-российских отношений, отметив, что в контексте тесных стратегических отношений Армении с Россией, у Сержа Саргсяна также сохраняются хорошие отношения с русскими. А на Западе, по его словам, мало кто интересуется выборами в Армении. На вопрос о том, поддержит ли Кремль кандидатуру Сержа Саргсяна, Нил Макфарлейн ответил: “Армения важна в региональной политике России.
В этом смысле у них нет никаких проблем с Саргсяном, тогда почему они должны менять свою позицию? Почему они должны переходить на сторону оппозиции?”, – пишет газета.