4 Դեկտեմբեր 2012 - 09:22 AMT
Հայաստանի պետբյուջեի եկամուտները 2012թ. հունվար-հոկտեմբերին կազմել են 752,6 մլրդ դրամ, ապահովելով ՀՀ կառավարության տարեկան ծրագրի կատարումը 80,9 տոկոսով: Այդ մասին դեկտեմբերի 4-ին ՀՀ ֆինանսների նախարարությունում ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է նախարարության աշխատակազմի բյուջեների կատարման հաշվետվությունների և վերլուծության վարչության պետ Գայանե Զարգարյանը: Ըստ նրա, ծասերը հաշվետու շրջանում կազմել են 751,1 մլրդ դրամ՝ ապահովելով կառավարական ծրագրի կատարողականը 76,9 տոկոսով: «Չնայած ծախսերի մասով պետբույջեի կատարողականի գրանցված ցուցանիշի, պետմարմինները կատարում են ծախսային ծրագրերով իրենց բոլոր պարտավորությունները»,-ասել է նա:
Ինչպես ասել է Գայանե Զարգարյանը, 2012թ. 10 ամսում 2011թ. նույն շրջանի համեմատ պետբյուջեի եկամուտներն աճել են 9,1տոկոսով կամ 63 մլրդ դրամով, ինչը հիմնականում ապահովվել է հարկային մուտքերի հաշվին: Նշված շրջանում ՀՀ պետբյուջեի ծախսերն ավելացել են 4,5 տոկոսով կամ 32,1 մլրդ դրամով, ընդ որում այս ցուցանիշի աճ է գրանցվել նաև ընթացիկ ծախսերի գծով:
Ֆինանսիստը նշել է, որ պետական բյուջեի եկամուտների 94.2%-ը ձևավորվել է հարկային եկամուտների, պետական տուրքերի և պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների, 5.2 %-ը` այլ եկամուտների, 0.6%-ը` պաշտոնական դրամաշնորհների հաշվին: «Հաշվետու ժամանակահատվածում մուտքերը կազմել են 708,9 մլրդ դրամ` 80,8 %-ով ապահովելով տասնամսյա ծրագրի կատարումը: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ընթացիկ ծախսերն աճել են 10,4 %-ով կամ 66,5 մլրդ դրամով,-ասաց նա՝ հավելելով, որ զգալի աճ է արձանագրվել բնապահպանական և բնօգտագործման վճարների մասով:
Գայանե Զարգարյանը նաև հայտնել է, որ 2012 թվականի հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին ՀՀ պետական բյուջեն կատարվել է 1,5 մլրդ դրամ հավելուրդով: Հավելուրդը հիմնականում պայմանավորված է արտաբյուջետային միջոցների օգտագործմամբ: Բացի այդ, ինչպես նշեց մասնագետը,
Պետական բյուջեի եկամուտների, ծախսերի և պակասուրդի ֆինանսավորման աղբյուրների ծրագրային շեղումների արդյունքում բյուջեի ազատ միջոցներից ծրագրով նախատեսված 23,6 մլրդ դրամ օգտագործման դիմաց նշված միջոցներն ավելացել են 16.6 մլրդ դրամով:

Доходы госбюджета Армении за январь-октябрь 2012 года составили 752,6 млрд драмов, обеспечив выполнение годовой правительственной программы на 80,9%. Об этом 4 декабря на брифинге сообщила журналистам начальник управления отчетов и анализа выполняемости бюджетов Министерства финансов Армении Гаяне Заргарян. При этом, по ее словам, расходы за отчетный период составили 751,1 млрд драмов, обеспечив выполнение правительственной программы на 76,9%. «Несмотря на зафиксированный показатель выполнения госбюджета по линии расходов, обязательства по расходным программам выполнены в полном объеме», – сказала она.
Как отметил Гаяне Заргарян, за 10 месяцев 2012 года по сравнению с аналогичным периодом 2011 года доходы госбюджета Армении увеличились на 9,1% или 63 млрд драмов, что в основном было обеспечено за счет роста налоговых доходов. При этом за указанный период расходы госбюджета Армении увеличились на 4,5% или 32,1 млрд драмов, причем рост данного показателя был зафиксирован по линии текущих расходов.
Финансист обратила внимание на то, что 94,2% доходов госбюджета было сформировано за счет налоговых доходов, госпошлин и обязательных соцвыплат, а 5,2% составили иные доходы, 0,6% официальные гранты. «За январь-октябрь текущего года в госбюджет поступило 708,9 млрд драмов налоговых доходов, госпошлин и обязательных соцвыплат, что обеспечило выполнение годовой программы на 80,8%. По сравнению с аналогичным периодом 2011 года налоговые доходы увеличились на 10,4% или на 66,5 млрд драмов», – подчеркнула она, добавив, что значительный рост был обеспечен по линии выплат за пользование природными ресурсами.
Гаяне Заргарян также сообщила, что за январь-октябрь госбюджет Армении был выполнен с профицитом в 1,5 млрд драмов, который сформировался в результате использования внебюджетных средств со стороны госведомств. Помимо этого, как сообщила начальник управления отчетов и анализа выполняемости бюджетов, в результате программных отклонений по линии доходов, расходов и дефицита свободные средства госбюджета увеличились на 16,6 млрд драмов.