2012 թվականը բավականին ծանր էր Հայաստանի համար, սակայն կարելի է գրանցել, որ 2011 թվականի միտումները անդրադարձան նաև ընթացիկ տարվա վրա, դեկտեմբերի 5-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսական գիտությունների դոկտոր Թաթուլ Մանասերյանը: «Կային մեծ սպասումներ 2012 թվականից, որոնք չեն կարող լիովին իրականացվել, այդ թվում լայնածաված ծրագրերը, հաշվի առնելով այն, որ տարին ընտրական էր խորհրդարանի համար և նախապատրաստական նախագահական ընտրությունների համար:
Նա հավելել է, որ նման զարգացումները հանգեցրին նրան, որ ներդրումային դաշտն այս տարի այնքան էլ ակտիվ չէ, արդյունքում, ըստ նախնական տվյալների այդ ցուցանիշը մոտ 40 տոկոսով ցածր է նախորդ տարվա ցուցանիշից:
Ընդհանուր առմամբ, ըստ տնտեսագետի, Հայաստանի տնտեսության մի քանի ճյուղեր շարունակեցին 2011թ. միտումները՝ աճ արձանագրվեց էներգետիկայի, արդյունաբերության ոլորտներում, պահպանվեցին արտահանման աճի տեմպերը ներկրման տեմպերի համեմատ:
Միաժամանակ, ինչպես նշեց Մանասերյանը, կան բազում խնդիրներ, իսկ տնտեսության զարգացումը կախված է բազում գործոններից. ռեսուրսների՝ մարդկային, բնական, ֆինանսական ու արտադրական, ճիշտ օգտագործումից: «Լուրջ խնդիր է մնում գործազրկությունը, հատկապես երիտասարդների շրջանում: Մեր գնահատականներով, առանձին տարիքային խմբերում այն հասնում է 60 տոկոսի, ինչը հանգեցնում է «ուղեղների» արտահոսքի և արտագաղթի աճին»,-ասել է նա:
Մասնագետը ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու երեք ելք է տեսնում՝ առավել իրատեսական ծրագրեր իրագործել, արդյույնավետ օգտագործել եղած ռեսուրսները: Իսկ եթե ՀՀ իշխանությունները շարունակեն առաջ շարժվել «կրիայի քայլերով», ապա ճգնաժամի հաջորդ փուլում երկիրը չի կարողանա աճ ապահովել:
Ինչ վերաբերում է 2013 թվականին, ապա, ըստ նրա, համաշխարհային տնտեսության ոլորտում կարող են անկանխատեսելի զարգացումներ լինել, այդ թվում պարենային ճգնաժամ, վառելիքի ճգնաժամ և այլն: «Հայաստանի առջև առաջին հերթին ծառացած է պարենային անվտանգության ապահովման խնդիրը»,-գտնում է փորձագետը:

5 Декабрь 2012 - 08:05 AMT
2012 год является достаточно трудным для Армении, но можно зафиксировать, что тенденции 2011 года были отражены и в текущем году, сказал 5 декабря на пресс-конференции в Ереване руководитель исследовательского центра “Альтернатива”, доктор экономических наук Татул Манасерян. “Были многочисленные ожидания на 2012 год, которые не могут быть полностью реализованы, в том числе, широкомасштабные программы, с учетом того, что год был выборным для парламента и подготовительным к президентским выборам.
В связи с этим он добавил, что такое развитие привело к тому, что инвестиционное поле в этом году не столь активное, и в результате по предварительным оценкам на порядка 40 процентов этот показатель ниже прошлогоднего показателя.
В целом же, по словам экономиста, несколько отраслей экономики Армении продолжили тенденции 2011года – энергетика, промышленность, сохранен темп роста экспорта по отношению к росту импорта.
Одновременно, как подчеркнул Манасерян, есть многочисленные проблемы, а развитие экономики зависит от многих факторов: правильного использования ресурсов – человеческого капитала, природных ресурсов, финансовых и производственных. “Безработица все еще остается серьезной проблемой, особенно среди молодежи. По нашим оценкам она достигает 60 процентов в отдельных возрастных группах, что приводит к оттоку “мозгов” из страны и ускорению темпов миграции”, – сказал он.
Специалист видит следующие пути выхода из сложившейся ситуации: осуществлять более реалистичные программы и эффективно использовать имеющиеся ресурсы. Если же власти Армении продолжат двигаться вперед “черепашьими” шагами, то на следующем этапе кризиса страна не сможет обеспечить рост.
Что же касается 2013 года, то, по его словам, в мировой экономике может быть непредсказуемое развитие, в том числе продовольственный кризис, кризис топлива и иные. “Перед Арменией же в первую очередь стоит проблема обеспечения продовольственной безопасности”, – подчеркнул он.